Hlavní obsah
Porotu zaujala dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli. Foto: Západočeská univerzita v Plzni

Výzkumné centrum FORTECH zaujalo dutou hřídelí z ultra-vysokopevné oceli

Tým Výzkumného centra tvářecích technologií FORTECH pod vedením Bohuslava Maška získal zlatou medaili na 56. mezinárodním strojírenském veletrhu, který se koná ve dnech 29. září – 3. října v Brně.

Porotu zaujala dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli. Foto: Západočeská univerzita v Plzni
Výzkumné centrum FORTECH zaujalo dutou hřídelí z ultra-vysokopevné oceli

Porotu zaujala jeho dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli. Výzkumné centrum FORTECH, které je součástí Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni, na ní spolupracovalo s Fraunhoferovým institutem IWU pro obráběcí a tvářecí stroje v Chemnitz.

Odborná porota výrobek ocenila v soutěži Zlatá medaile MSV 2014 v kategorii Nejlepší inovační exponát vzniklý ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací.

Dutá hřídel z ultra-vysokopevné oceli byla vyrobena nafouknutím ve formě při teplotách kolem 900 °C vnitřním přetlakem plynu 800 barů. Při styku s formou provedli výzkumníci řízené chlazení oceli tak, aby vznikl tvarově složitý výrobek, a poté řízené tepelné zpracování tak, aby vznikl výrobek s výjimečnými mechanickými vlastnostmi.

Celá technologie byla od základního výzkumu až po realizaci výsledného produktu vyvinuta v České republice a je chráněna českým patentem, jehož vlastníkem je Západočeská univerzita. Schválen je už také americký patent, nyní se čeká na vydání patentové listiny.

„Zvolením uvedené technologie dojde jednak k úspoře materiálu, protože výrobek je celkově lehčí, jednak k úspoře energie – na urychlení a brzdění těchto součástí jsou menší nároky vzhledem k nižšímu setrvačnému momentu. Tímto postupem jsme schopni dosáhnout excelentních vlastností materiálu a jeho mimořádné pevnosti, která přesahuje dva tisíce megapascalů,” vysvětlil Ctibor Štádler z týmu prof. Maška, složeného z výzkumníků a studentů doktorských studijních programů Fakulty strojní ZČU.

Výrobek je zatím naprostou novinkou, jeho potenciální využití v praxi je ale široké – jednou z možných oblastí jsou například pohonné systémy v automobilovém průmyslu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků