Hlavní obsah
Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová. Foto: Robert Rohál

Výtvarná činnost mi přináší spoustu radosti, říká Věra Katka Tatarkovičová

"Nádherné obrazy. Vyzařují neskutečnou pohodu a teplo a vy máte pocit, jako by rozzářily celý prostor foyer Domu kultury v Kroměříži. Tvorba olomoucké výtvarnice má neskutečné pozitivní atmosféru..." To jsou názory návštěvníků na výstavu Věry Katky Tatarkovičové, která poskytla následující rozhovor.

Výtvarnice Věra Katka Tatarkovičová. Foto: Robert Rohál
Výtvarná činnost mi přináší spoustu radosti, říká Věra Katka Tatarkovičová

Vypadá, že jste vaší výstavou v Kroměříži "oslavila" nedávné kulatiny. Nebo se pletu?

Ano, kulatiny jsem nedávno měla. Dokonce podruhé …átiny. Tak jsem si říkala, že by výstava byla hezká oslava a současně jakési bilancování mé tvorby za poslední období. Jenom mě trochu mrzí, že se nemohla uskutečnit vernisáž, na které jsem se mohla setkat s mnoha známými a poznat i nové tváře a narozeniny tak trochu oslavit.

Výstava Radosti mého života má úspěch. Co v Kroměříži všechno vystavujete?

Zda bude mít výstava opravdu úspěch, to se teprve pozná. Ale podle reakcí mnoha lidí na fotky pořízené z její instalace vypadá, že zaujme zejména pozitivní energií, kterou obrazy vyzařují, optimistickými barvami, ale snad i způsobem zpracování. Na výstavě je možné vidět jednak keramické obrazy, které jsou charakteristické pro moji tvorbu, řadu malovaných abstraktních obrazů, i kombinace malby a keramiky v jednom. Jsou zde i obrazy, pro které jsem použila pastel, a na jednom panelu jsou vystaveny keramické přívěsky na kůži. Myslím, že každý může najít ten svůj „šálek kávy“.

Jak dlouho se věnujete výtvarničině?

Kreslím a maluji prakticky od malička, ale dříve jsem se této činnosti rozhodně nevěnovala intenzivně. Pro mě byla už od základní školy dominantním zájmem chemie, které jsem zasvětila prakticky celý svůj studijní i aktivní pracovní život. Teprve až jsem vážně onemocněla RS, což bylo před necelými dvaceti lety, měla jsem čas rozvíjet výtvarnou činnost. Ke keramice jsem se dostala v rehabilitačním ústavu a od té doby jsem jí doslova propadla. Hledám takové způsoby a varianty zpracování keramické hlíny, jaké mi zdravotní stav dovolí. Keramika i malba se staly mou velikou láskou.

Co vás k vaší tvorbě inspiruje, motivuje? Co je tím motorem?

Hlavní inspirací je pro mě okolí, kde žiji, vše, co kolem sebe vidím, na co myslím, o čem přemýšlím… Proto se v mé tvorbě tak často objevuje život v nejrůznějších podobách, přátelé, příroda, ale také žena, rodina, láska, radost i andělé. Zpravidla svoje objekty i myšlenky zpracovávám abstraktním způsobem, což mi umožňuje svobodu a volnost při tvorbě. Výtvarná činnost mi přináší spoustu radosti, ale i radost z toho, že mohu dělat radost i ostatním.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků