Hlavní obsah
Berounka vpravo naše cesta do Svatého Jana Foto: Jana Bečková

Výstup nad Svatý Jan pod Skalou turistu odmění vyhlídkou i malými vodopády

Na vlakové zastávce Srbsko na trati Praha-Beroun právě začíná výlet, v jehož cíli na účastníky čeká nádherná vyhlídka i návštěva malých vodopádů. A během celé cesty procházka nádhernou krajinou nedaleko Berouna. Míříme do Svatého Jana pod Skalou.

Berounka vpravo naše cesta do Svatého Jana Foto: Jana Bečková
Výstup nad Svatý Jan pod Skalou turistu odmění vyhlídkou i malými vodopády

Podle Berounky jsme šli podél skal, než nás turistická značka zavedla do lesa cestou do Svatého Jana pod Skalou. Cesta je mírná a vede lesem po silnici i kolem potoka a to přes Hostim, kde je restaurace a tudíž i první možnost občerstvení. 

A pak již jsme se dostali do prvního cíle výletu a to do již avizovaného Svatého Jana pod Skalou. Po občerstvení v restauraci Obecná škola jsme se vydali na nejtěžší úsek výletu - na výstup na skálu nad Svatým Janem. Jedná se o poměrně intenzívní, zhruba půlhodinové stoupání odměněné výhledem do krajiny a na obec s kostelem hluboko pod námi. 

Po pikniku na samém vrcholu skály jsme se po hřebeni dostali do Solvayových lomů, čili do skanzenu, v jehož areálu jezdí důlní vláček. Měli jsme štěstí a poslední vyjížďku spatřili. A pak pokračovali k poslednímu cíli naší výpravy - k Bubovickým vodopádům. 

Pokračovali jsme po zelené ve směru na Hostim a u vstupu do Arniky, což je soustava jeskyní v podzemí, pomalu stoupáme do vrchu. Zde jsme odbočili vlevo po neznačené lesní cestě a pak dále vpravo asi po 100 metrech a dostali jsme se na červenou značku. Ta nás dovedla až k Bubovickým vodopádům. Bohužel zde nebývá mnoho vody a tak už je to spíše název lokality než samotný přírodní útvar. Takže opravdové vodopády je možno vidět při intenzívnějších deštích či průtrži mračen.  

Odtud jsme pokračovali ke Kubrychtově boudě a pak už jen klesali až do Srbska a na nádraží.

Více fotografii z výletu ZDE

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků