Hlavní obsah
Abstraktní obraz Můj život je lákadlem výstavy na zámku Dobříš Foto: Jindra Špačková

Výstavu plnou emocí představí na zámku v Dobříši

Krajiny, zákoutí měst, portréty, figurální malba. Jako soubor olejů, které vznikají malbou na černé plátno, to vše uvidí návštěvníci zámku Dobříš od soboty 23. června. Výstava s názvem Svět a světlo v místní Galerii JCM zahrnuje obrazy malíře Alexandra Iljuščenka, který si říká Ilko.

Abstraktní obraz Můj život je lákadlem výstavy na zámku Dobříš Foto: Jindra Špačková
Výstavu plnou emocí představí na zámku v Dobříši

„Hlavní charakteristikou malíře Ilka je světlo v různých kvalitách a formách, které dokáže do svých obrazů vetknout naprosto přirozeným způsobem. Toto světlo vnáší do obrazů život a současně i symboliku malířova chápání světa-jeho víry v lásku,“ vysvětlila název výstavy její kurátorka Jindra Špačková.

Podle jejích slov můžeme autorův styl zařadit do novoromantismu s prvky symbolismu a impresionismu. Své pocity vyjadřuje malíř na obrazech zejména prostřednictvím krajinné malby. „Tematika krajiny je Ilkovi nejvlastnější, proto mezi jeho obrazy najdete především českou krajinu v její nejbarevnější fázi roku,“ říká Špačková.

Na malbách najde návštěvník ale i široké spektrum dalších témat, blízké jsou malíři například také filozofické náměty. „Jelikož je Ilko člověk hluboce věřící, i tato skutečnost se promítá do jeho tvorby,“ podotýká kurátorka výstavy.

A jaký obraz je podle organizátorky největším „lákadlem“ pro návštěvníky výstavy? „Obraz, který vždy přitáhne pozornost, nese název Můj život. Je to abstraktní obraz se silnou symbolikou s rozehranou širokou paletou barev a motýlem. Je na něm krev, rána, slzy radosti i smutku, všechny emoce prožité a vyjádřené barvami v lehce vlnitém terénu. Motýl tomu všemu dává lehkost a nadhled,“ popsala atraktivní malbu Špačková.

Výstavu Svět a světlo uvidí návštěvník Galerie JCM na zámku Dobříš od 23. června do 21. července. Zahajovací vernisáž pro veřejnost se koná v pátek 22. června od 19 hodin. Během slavnostního večera vystoupí v Galerii JCM smyčcový soubor Melody Trio.

O autorovi výstavy

Alexandr Iljuščenko neboli Ilko je současný klasik v (zejména impresionistické) malbě. Pochází z Běloruska, ale již přes třicet let žije v České republice. Vystudoval operní zpěv, avšak již od dětství se ve své tvorbě soustředí výhradně na malbu. Ilko žil několik let v Příbrami a také proto v současnosti vystavuje na zámku Dobříš, jenž je jeho srdci blízký.

V Galerii JCM se návštěvník setká s obrazy, které byly vystaveny v roce 2011 v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou, v lednu 2012 v Galerii Flora, v květnu 2012 v Komerční bance na Palmovce a na mnoha dalších místech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků