Hlavní obsah
Foto: Martina Váňová

Výstava v Muzeu papírových modelů láká na papírové skvosty

Muzeum papírových modelů sídlící v Polici nad Metují, je unikátním místem, kde papír ožívá a vypráví příběhy o minulosti, současnosti i budoucnosti.

Foto: Martina Váňová
Výstava v Muzeu papírových modelů láká na papírové skvosty

Jedinečnou výstavu v Muzeu papírových modelů uspořádal Modelářský klub z polského města Oleśnice pod vedením Kazimierza Surowiaka a Zdzisława Możdżeńa. Členové místního klubu oslovili ty nejlepší modeláře z celého Polska a vybrali modely technického ražení z oboru lodí, letadel, automobilů i vojenské a železniční techniky.

V Polici nad Metují je tak do konce září k vidění například více jak metr dlouhá loď Bismarck, mezi další miniobry výstavy patří  například švédská válečná galeona Vasa, kterou vytvořil stavitel Janusz Grudniewski z Wołówa. Z dalších modelů můžeme zmínit třeba lokomotivu Sergej nebo sestavu Karl Gerät Eva i s železničními podvozky a samozřejmě mnoho dalších.

Unikátní modely, které v ČR ještě nikdy nebyly dlouhodobě vystaveny v takovém rozsahu, jsou složeny z tisíce dílů. K výstavě je připraven i doprovodný program. Kvízy, pracovní listy, soutěže a papírové tvoření se tu koná každý den.

Stálá expozice nabízí několik témat. V architektuře na vás čeká pestrá ukázka modelů staveb od hradů a zámků přes městské stavby a kostely až po klasické lidové stavby. Představí se vám modely předloh jak z naší vlasti, tak i z celého světa. Vedle modelů od známých autorů, jako je arch. Richard Vyškovský či Ondřej Hejl máte navíc jedinečnou možnost vidět téměř kompletní tvorbu Milana Bartoše. A to od těch úplně prvních modelů ještě kreslených ručně (Tajuplný hrad - nikdy nevydáno!) přes modely kostelů, věží a dalších staveb všem dobře známých z vydavatelství Dukase či časopisu ABC. Opravdovou lahůdkou jsou pak dosud nevydané modely, jako je kostel sv. Bartoloměje z Pardubic, chrám sv. Ducha z Hradce Králové, lidové stavby ze skansenu Veselý Kopec či kostelík z Dánska. Z dílny Milana Bartoše v našich vitrínách najdete na 70 modelů a jejich autor je zároveň i jejich stavitelem.

Kompletní obměny se dočkaly i modely techniky. Došlo k rozšíření počtu modelů letadel, kdy nám ve vitrínách přistály ukázky jak válečných, tak i dopravních letadel, historických i moderních. Letecké sekci vévodí gigantický model letounu B-52D Stratofortress, který se vám bude vznášet nad hlavou. V lodích vaši pozornost určitě upoutají válečné křižníky a plachetnice z dob objevování nepoznaných koutů naší planety.

Na závěr na vás čeká lahůdkový koutek s tématikou kosmických modelů, fantasy a sci-fi. Až budete koukat do vitrín na vesmírné koráby, zvedněte svůj zrak nahoru "k obloze", kde nad vámi, jak už pravil Galileo Galilei, se točí samotná Zeměkoule a kolem ní rotuje Měsíc. "Klasické" modelářské kategorie doplňují úžasné modely všemožných zvířat (jsou skoro jako živá) a zahradních diorámat, jejichž autorkou je paní učitelka Jana Žuravnyová z Loun.

Neváhejte a využijte krásných letních dnů, volných víkendů či dovolených a zastavte se v našem a vlastně i vašem muzeu!

Více informací na: www.mpmpm.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků