Hlavní obsah
Sochy vystavené v hradním sklepení poskytnou nevšední zážitek. Foto: Zlínský kraj

Výstava soch ve sklepení hradu v Malenovicích bude mít až nyní vernisáž

Vernisáž výstavy akademické sochařky Otilie Demelové Šuterové ze Zlína se ve čtvrtek 1. srpna v 17:00 hodin uskuteční v prostorách hradu v Malenovicích.

Sochy vystavené v hradním sklepení poskytnou nevšední zážitek. Foto: Zlínský kraj
Výstava soch ve sklepení hradu v Malenovicích bude mít až nyní vernisáž

„Výstava byla pro veřejnost zpřístupněna již před prázdninami, nyní budou mít zájemci možnost osobně se sejít s umělkyní i s tvůrci expozice,“ informovala Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Myšlenka využít dosud prázdné a téměř nevyužívané prostory hradních sklepů k instalaci plastik napadla ředitele Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavla Hrubce poté, co se před rokem nečekaně ocitl v ateliéru Otilie Demelové Šuterové ve Lhotce.

Díky šikovnosti a pracovitosti lidí z muzea se podařilo s minimálními finančními náklady vytvořit novou expozici, která rozšiřuje nabídku toho, co mohou návštěvníci hradu spatřit a zažít.

„Na výstavě je zajímavé i to, že její instalace probíhala netradičním způsobem. Autorka totiž vzhledem ke svým ztíženým pohybovým možnostem už nemohla sejít do hůře přístupných sklepních prostor, ale celou akci řídila virtuálně díky využití současné moderní techniky v intenzivní spolupráci s restaurátorem Karlem Šindelem a kastelánem Luďkem Bubeníkem,“ prozradil ředitel Pavel Hrubec.

Invenci Muzea Jihovýchodní Moravy ocenil radní Zlínského kraje pro kulturu Miroslav Kašný. „Stále se přesvědčuji o obrovském profesionálním zapálení a fortelu lidí v našich muzeích, čehož důkazem je i tato nově vytvořená originální expozice, za kterou jim chci poděkovat,“ řekl Miroslav Kašný.

Pro hradní expozici sochařka vybrala 25 figurativních plastik provedených v materiálu poštorenské keramické hlíny, která díky vysokožárnému výpalu snese náročné klimatické podmínky a je tak určena pro použití jak v interiérech, tak i v exteriérech.

Malenovický hrad, který spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy coby příspěvková organizace Zlínského kraje, je svědkem i dokladem vývoje architektury od dob gotiky. Návštěvníci zde mohou obdivovat např. opravenou hradní kapli, trofeje, zbraně i ukázku toho, jak vypadala typická stará hospoda.

Součástí prohlídkového okruhu je také hradní hájenka, kde je umístěna expozice Dřevo, proutí, sláma, jejímž duchovním otcem byl významný zlínský etnograf Karel Pavlištík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků