Hlavní obsah

Výstava Retrohrátky představí hry a hračky z dob minulých

Novinky, Věra Stojarová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

V Alternativě - Kulturním institutu ve Zlíně se chystá výstava Retrohrátky, která představí staré a designově zajímavé hry a hračky. Proběhne od 25. července do 25. srpna a otevřena bude denně od 10 do 18 hodin.

Foto: KOVAP Náchod, s.r.o.

plechová beruška od firmy Kovap

Článek

Vystavené hry a hračky si návštěvníci jistě budou pamatovat z dětství. Zajímavostí však je, že téměř všechny tyto hračky se stále vyrábějí, jen z nových materiálů a pomocí modernějších technologií.

Návštěvníky tak čeká mnoho informací z historie a výstava starých her a hraček v původním designu. Jako doprovodný program výstavy Retrohrátky se pro děti chystají hravé koutky, kde si budou moci s některými hračkami pohrát. Nebudou chybět céčka, kovový traktůrek a beruška nebo stavebnice Merkur.

Kdo by si také nepamatoval oranžovou Tatru 148 nebo rodinou hru Dostihy a sázky. Tyto vzpomínky nám oživí společnosti DINO. Legendární plastový náklaďák, ve kterém se děti rády vozí, měli dříve na písku snad všichni. Stejně tak jako téměř kultovní rodinou hru Dostihy a sázky.

Hernu doplní ukázka z výstavy Fenomén Igráček, kterou na akci zapůjčí společnost EFKO. Ta před téměř deseti lety zahájila pokračování výroby legendárních Igráčků. Výstava vznikla v Technickém muzeu v Brně jako příklad znovuobnovení a výroby figurky oblíbené v 80. letech. Děti se tak seznámí s postavičkami, které kdysi bavily jejich rodiče. V tomto roce dělá Igráček radost už 41 let a výstava Fenomém Igráček navštívila již 60 míst v ČR i na Slovensku. Nebude chybět legendární první postavička zedníka z roku 1976. Chystá se také dílna, ve které si děti vytvoří vlastní design z bílého Igráčka.

Další vzpomínky v nás na výstavě vyvolají céčka, která už téměř čtyřicet let vyrábí Rudolf Chmela se svou ženou v domácí dílně v Hradci Králové. A mají stále úspěch, barevná céčka vyvážejí i do USA. Céčka vyrábí spíš z nostalgie a pouze na zakázku. Pana Chmelu živí hlavně výroba šroubů. Domácí výroba má své zvláštnosti. Ve dvou zakoupených baleních nejspíš najdete odlišný počet céček. Domácí manufaktura se totiž musí obejít bez dávkovacích strojů, které by do balíčku vždy napočítaly stejný počet céček. Správná dávka se jednoduše naměří hrníčkem.

Své zastoupení na výstavě bude mít také společnost Piatnik, která představí sbírku starých karet. Původně vídeňská továrna Piatnik byla založená už v roce 1824. Až v šedesátých letech minulého století začala vyrábět společenské hry a puzzle.

Výstava Retrohrátky bude zpestřena také krásnými nafukovacími hračkami z Fatry. Historie výroby hraček ve Fatře sahá do 50. let dvacátého století. Tehdy začal podnik ve velkém vyrábět nafukovací sedací zvířata, která si vedle igráčků nebo stavebnice Merkur našla místo v československých rodinách. Autorkou těchto nafukovacích hraček je slavná česká designérka Libuše Niklová. Stejně tak jako dalších hraček - gumových figurek nebo zvířátek s varhánkovým trupem.

Vernisáž výstavy proběhne 25. července od 17 hodin v Alternativě - Kulturním institutu. Akce je podpořena Statutárním městem Zlín. Vstupné na akci bude jednotné: 30 Kč. Realizátorem akce je Inspirace Zlín z. s. a partnerem akce je Česká hračka.

Reklama

Výběr článků

Načítám