Hlavní obsah
Reklamní leták z roku 1931 Foto: Reklamní leták

Výstava o legendární stavebnici Merkur představuje její historii i řadu exponátů

Výstava Fenomén Merkur v Muzejním a galerijním centru ve Valašském Meziříčí představuje převážně české výrobce kovových stavebnic v období po 1. světové válce a z nich vytvořené exponáty – od různých aut, lokomotiv až po ruské kolo, železniční most a Petřínskou rozhlednu. Návštěvníci také nahlédnou do příběhů lidí, které Merkur ovlivnil.

Reklamní leták z roku 1931 Foto: Reklamní leták
Výstava o legendární stavebnici Merkur představuje její historii i řadu exponátů

Česká stavebnice Merkur se už přes 90 let vyrábí na stále stejném místě, v Polici nad Metují v Královehradeckém kraji. Otcem stavebnice je Jaroslav Vancl, který po první světové válce založil firmu Inventor. V roce 1922 získal Vancl celosvětový patent. Zlom ale nastal o tři roky později, kdy přešel na nový systém spojování: jednotlivé díly se spojovaly šroubky a matičkami.

Stavebnice změnila i jméno, Merkur byl na světě a přežil v podstatě v nezměněné podobě až do dnešních dnů. Osud výrobců stavebnice se však dostává bohužel do zapomnění, přestože se jednalo o lidi ve své době geniální. Právě Jaroslav Vancl byl pro dětské „konstruktéry“ tím, kým byli třeba Křižík, Kolben a Ressel pro dospělé.

Stavebnice Merkur měla to štěstí, že přežila neblahá válečná léta, kdy se firma musela zapojit do válečné výroby, poválečná léta i privatizaci, kdy firma v roce 1993 zkrachovala. Fenomenální hračku pro malé i velké zachránil Jaromír Kříž, dnešní  ředitel firmy Merkur Toys. Stavebnici neustále rozvíjí a vyváží ji téměř do celého světa.

Výstava je nazvána Merkur, ačkoli tu kromě tohoto symbolu dětských hraček najdeme ještě tři další výrobce českých stavebnic: roudnický Edison, pražský Vašek a volarský Trix a rovněž ukázky stavebnic z celého světa - USA, Německa, Ruska, Belgie atd.

Autorem výstavy je sběratel Jiří Mládek, který stavebnici Merkur zasvětil předchozích třicet let svého života. „Z děrovaných dílů Merkuru se dá postavit opravdu všechno. Zatím jsem nenarazil na nic, co by Merkur nedokázal,“ říká obdivovatel stavebnice a propagátor Venclova odkazu Jiří Mládek, který exponáty do Muzejního a galerijního centra zapůjčil.

Jiří Mládek se narodil v roce 1946. Ve čtyřech letech dostal darem stavebničku Junior Trix, která jej technicky zasáhla na celý život. Po vyučení soustružníkem kovů vystudoval střední průmyslovou školu strojní a Strojírenský institut v Praze. Dvacet let pracoval v nástrojárně, pět let ve strojní a stavební údržbě v ČKD v Praze a až do odchodu do invalidního důchodu podnikal ve stavebnictví.

Svému koníčku - dětským kovovým stavebnicím - se věnuje zhruba od roku 1980. Zajímá se o historii těchto hraček v Čechách i ve světě, spolupracuje s městským muzeem v Polici nad Metují, s Podřipským muzeem v Roudnici nad Labem a s muzeem hraček v Benátkách nad Jizerou. V České republice drží svojí sbírkou naprosté prvenství.

V Muzejním a galerijním centru mohou návštěvníci vidět největší výstavní soubor ze sbírky Jiřího Mládka, na 400 exponátů, a její součástí je i herna pro všechny věkové kategorie. Pro školní skupiny je k výstavě připraven pracovní list, pro menší děti omalovánky.

Doprovodný program ve formě přednášky Jiřího Mládka s komentovanou prohlídkou výstavy se uskuteční 6. prosince od 18.00 hodin. Výstava Fenomén Merkur ve Valašském Meziříčí potrvá do 1. ledna 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků