Hlavní obsah
Rekonstrukce rituálního pohřbu zemřelé ženy. Výstava Tajemství pravěké osady v Hlinsku odhalena? Muzeum Komenského v Přerově p.o. Foto: Libor Balák

Výstava Muzea Komenského v Přerově odhalí tajemství pravěké osady u Hlinska

Od 15. listopadu budou mít návštěvníci Muzea Komenského v Přerově možnost zhlédnout reprezentativní archeologickou výstavu, která přenese návštěvníky prostřednictvím dioramat a kresebných rekonstrukcí rituálního pohřbu ženy, jejího obličeje, opevněného sídliště a obydlí do doby před více než 5000 lety.

Rekonstrukce rituálního pohřbu zemřelé ženy. Výstava Tajemství pravěké osady v Hlinsku odhalena? Muzeum Komenského v Přerově p.o. Foto: Libor Balák
Výstava Muzea Komenského v Přerově odhalí tajemství pravěké osady u Hlinska

Přerovští muzejníci díky autentickým kresebným a modelovým rekonstrukcím, dioramatům a především reálným archeologickým nálezům, pomyslně přenesou zájemce o naši nejstarší minulost do období pozdní doby kamenné před více než pěti tisíciletími na návrší zvané Nad Zbružovým poblíž Hlinska na Lipensku a zprostředkují  jim tak život na opevněné osadě té doby.

Návštěvníci  budou mít možnost seznámit se nejen s předměty, dokumentující každodenní život obyvatel hradiska nad Moravskou branou, ale také s podobou a interiérem jednoho z obydlí, dále pak modelem důmyslného opevnění osady a ojedinělou zajímavostí  jistě bude možnost pohlédnout do autenticky kresebně zrekonstruované tváře jedné z obyvatelek pravěké osady, jejíž hrob byl jako jediný na lokalitě objeven a prozkoumán.

Představena bude též pestrá škála řemesel a výrobních činností, kterými se ve druhé polovině 4. tisíciletí př. n. l. zabývali osadníci na Hlinsku – zejména to bylo kamenářství, na kterém byla založena prosperita hradiska, ale též hrnčířství, kosťařství, textilnictví nebo litectví mědi. Pominut ovšem nebude ani duchovní život pozdní doby kamenné, který zanechal svůj odraz i v některých nálezech z hradiska...

Výstava s názvem Tajemství pravěké osady v Hlinsku odhalena? tak poprvé  představí veřejnosti lokalitu středoevropského významu, přičemž využije rozsáhlý nálezový fond, uložený v depozitářích přerovského muzea, získaný během 26 výzkumných sezón Archeologického ústavu AV ČR v Brně, který je rovněž spoluautorem výstavy.

Výstava bude zahájena slavnostní vernisáží, která se uskuteční 15. listopadu v 17.00 hodin ve slavnostní Mervartově síni v přerovského zámku a návštěvníkům pak bude přístupná ve velkém výstavním sále přerovského zámku do 12. března 2017.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků