Hlavní obsah
Výstava upoutala pestrou krásou barev a rozmanitostí tvarů vystavených kaktusů. Foto: Stanislava Dvořáková

Výstava kaktusů představila překvapivou krásu těchto rostlin

Vestibul Kulturního domu v Ústí nad Orlicí se od středy 7. června až do pátku 9. června pyšní neobvyklou krásou kaktusů a sukulentů, které na výstavu dovezli kaktusáři z východních Čech.

Výstava upoutala pestrou krásou barev a rozmanitostí tvarů vystavených kaktusů. Foto: Stanislava Dvořáková
Výstava kaktusů představila překvapivou krásu těchto rostlin

Po dvouleté přestávce se do Ústí nad Orlicí vrátila tradiční červnová výstava kaktusů. Pěstitelé přivezli řadu svých výpěstků návštěvníkům na prohlédnutí včetně umístěného stolku s možností zakoupení.

Na rozdíl od minulých let, kdy výstavním místem byl velký fóliový stan v ulici u Mírového náměstí, byl tentokrát zvolen vestibul Kulturního domu, kde po tři dny od 8 do 18 hodin si lze výstavu prohlédnout. Navíc osvícený sál se zrcadlovými stěnami je tou nejkouzelnější kulisou pro tolik krásy, kterou příroda přináší.

V dlouhé řadě vystavených kaktusů se setkáme s poklady pěstitelů a majitelů krásných i vzácných druhů těchto rostlin z Ústí nad Orlicí, Chocně, Svitav, Damníkova, České Třebové, Vysokého Mýta a Trnávky u Moravské Třebové, odkud pochází nejvzácnější Copiapoa Lavii.

Pozoruhodné jsou sady barevných mexických kaktusů lékárníka a cestovatele Václava Šedy z Vysokého Mýta a bohatý sortiment určený k prodeji od aloe vera až po kaktusový muškát manželů Houdkových z Chocně.

Kaktusy jsou ideálními rostlinami pro každého, kdo se v pěstování okrasných rostlin příliš nevyzná. Přitom pro jejich zvláštní půvab a nezvyklou krásu jsou působivou dekorací každého prostředí.

S příchodem prvních návštěvníků se pak kaktusář Jiří Grund z České Třebové ujímá doprovodného výkladu. Tentokrát to je třída malých žáků, a tak výklad je zaměřen na seznámení s druhy kaktusů, které píchají a které si lze pohladit. S příchodem dospělých a studentů se mění i informace.

„Vlastí kaktusů je výlučně americký kontinent, jedině rod Rhipsali má svoji domovinu v Africe. Jsou to rostliny, které slouží nejen na ozdobu, ale také jako užitkové. Navíc značný počet těchto rostlin produkuje medicínsky cenné účinné látky. U nás se objevily v první polovině 16.století na dvoře císaře Rudolfa II., zřejmě jako kuriozita či k využití pro alchymii. Zvláštností je, že se běžně po celém světě používají jen latinská jména. U nás se setkáme pouze s některými lidovými názvy jako vánoční a velikonoční kaktus, se sukulentní kráskou Adenicum jak pouštní růží a aloí jako sokolí pero.”

Po praktickém představení jednotlivých zástupců vystavených kaktusů následují ještě podrobné informace o jejich pěstování, zejména používání zálivky.

S příchodem studentů ústeckého gymnázia s doprovodem jejich profesora biologie Mgr. Pavla Holáska si lze poslechnout i zasvěcený odborný výklad o podmínkách jejich výskytu v přírodě, stáří a velikosti, kdy sloupovité dosahují až 5 metrů výšky, různých stadiích květenství, závislosti na množství vody, o střídání období klidu s růstem a dalších odlišnostech sukulentních rostlin.

Doplněním informací je pozvánka Českého svazu ochránců přírody Podorlicko-Česká Třebová na výstavu kaktusů, netřesků a bylinek, která se uskuteční ve dnech 28. června -1. července v Ekocentru-Podorlicko v České Třebové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků