Hlavní obsah
Foto: Galerie Václava Chada

Výstava grafik Jana Rajlicha v zlínském zámku byla prodloužena

O celý měsíc prodlužuje Galerie Václava Chada v zlínském zámku výstavu díla předního českého grafika Jana Rajlicha. Expozice Hloubka plochy nabízí přehled celoživotní tvorby autora, s důrazem na plakáty, serigrafie a koláže. Výstava nově trvá až do 17. února, o den dříve se bude konat její poslední komentovaná prohlídka.

Foto: Galerie Václava Chada
Výstava grafik Jana Rajlicha v zlínském zámku byla prodloužena

Zlínská výstava děl Jana Rajlicha je v mnoha ohledech výjimečná. Je jedinou, která představuje průřez jeho celoživotní tvorbou. A je poslední, která byla připravena a uvedena za autorova života. Jan Rajlich se ještě osobně zúčastnil vernisáže v listopadu 2016, o několik týdnů později však ve svých šestadevadesáti letech zemřel.

„Pro počátky jeho tvorby je typické zaujetí krajinou i prostředím města a jeho lidí. Od 60. let se ale spíše než olejomalbám věnoval grafickým technikám, koláži a objevování výtvarných technik i materiálů,“ charakterizoval dílo Jana Rajlicha kurátor výstavy Vít Jakubíček. „Oblíbené měl zejména koláže, kde jsou možnosti experimentování prakticky neomezené. Kombinoval zde plošný barevný motiv, tištěný text a své vlastní písmo.“

Galerie Václava Chada výstavou Hloubka plochy představuje zejména propagační tvorbu autora - nejvýznamnější společenské a kulturní plakáty, zhotovené různými technikami. „I když řada plakátů nebyla realizována, Rajlich si je uchovával ve svém depozitu a díky tomu bylo nyní možné tato jedinečná díla zapůjčit pro výstavu,“ uvedl Vít Jakubíček. Z oblasti volné tvorby jsou vystaveny například koláže, kde autor pracoval převážně s elementárními prvky a postupně i s písmem.

Expozice je umístěna v Galerii Václava Chada v prvním poschodí zlínského zámku. Přístupná je zdarma, vždy od úterý do pátku od 14 do 17 hodin. Poslední komentovaná prohlídka vedená kurátorem Vítem Jakubíčkem se uskuteční ve čtvrtek 16. 2. v 17 hodin. O den později bude výstava ukončena. Na místě je také možné zakoupit za zvýhodněnou cenu knihu Jan Rajlich: Brno – černá bílá. Kniha je ohlédnutím za jeho výjimečnou tvorbou od konce 40. let, a seznamuje s bohatým kulturním prostředím Brna 2. poloviny 20. století.

Výstava Hloubka plochy navazuje na programovou část galerie, která každý rok vystavuje autora věhlasné zlínské Školy umění. Jan Rajlich zde studoval v letech 1939 – 1944. Na ni naváže výstava dalšího autora a studenta školy, Miroslava Šimordy.

Další informace: www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

O výstavě

Hloubka plochy – je Rajlichova celoživotní snaha o překonávání omezení daných plochým, dvourozměrným médiem a odrazem těchto experimentů. V úvodní části se zaměřuje na experimentální volnou tvorbu – koláže, cyklus serigrafií a soubor prací Ruby. Ve druhé části ukazuje nejen propagační a plakátovou tvorbu, ale také ranou tvorbu - kresby a malby krajiny. Součástí expozice je také korespondence Jana Rajlicha s Ladislavem Sutnarem, jedním z nejvýznamnějších českých grafických designérů, který od roku 1939 působil v USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků