Hlavní obsah
Jaroslav Hausner při vernisáži Foto: Jan Kaše

Výstava fotografií Jaroslava Hausnera představuje méně známá zákoutí Plzně

V galerii na plzeňském náměstí Republiky byla zahájena výstava Jaroslava Hausnera, který představuje celkem 24 velkoformátových fotografií. Největší má rozměry 130 x 150 cm.

Jaroslav Hausner při vernisáži Foto: Jan Kaše
Výstava fotografií Jaroslava Hausnera představuje méně známá zákoutí Plzně

Ve středu 19. listopadu byla v Galerii Jiřího Trnky v Plzni slavnostně zahájena výstava s názvem Jaroslav Hausner – Na okraji. Autor, který zanedlouho oslaví významné životní jubileum, představuje veřejnosti plzeňská zákoutí.

„Autor na této výstavě zcela opustil své dřívější téma propojování historických a současných fotografií Plzně a plně se oddává svérázné poetice opuštěných pozůstatků činnosti minulých generací a ladem ležících oblastí na periférii města. Při cíleném prolézání zarostlých ploch a houštin zákonitě narazil na provizorní příbytky bezdomovců. Polovina výstavy je věnována fotografiím, které vznikly v této komunitě,“ uvádí se v tiskové zprávě Unie výtvarných umělců plzeňské oblasti.

Při vernisáži Jaroslav Hausner popsal, jak navázal kontakty s bezdomovci. Zpočátku panovala jistá nedůvěra, kterou se ale brzy podařilo prolomit a umělec mohl začít pořizovat první fotografie. Podle Jaroslava Hausnera být bezdomovcem není vůbec jednoduché a stát se jím, je v dnešní době naopak velice lehké. S humorem dodal, že ty, které potkal, vlastně bezdomovci nejsou, jenom nemají adresu.

Výstava ovšem není pouze o životě bezdomovců. Najdeme zde pozoruhodné fotografie, které nás zavedou na místa se zvláštní atmosférou.

Například dílo s názvem V sadu představuje starý a trochu ponurý sad. Je však svým způsobem velice krásný, plný tajemství a historie. Svým příběhem k nám promlouvají jednotlivé stromy, které kdysi dávno jistě plodily chutné ovoce. A majiteli tak dělaly radost. Pak ale zestárly a přestaly být užitečné. Člověk se o ně již nestará a sad se tak postupně uzavřel do svého vlastního světa. Kouzelného a poklidného. Nechce být rušen vnějším světem. Svá nejlepší léta má za sebou.

Návštěvníci se u jednotlivých fotografií zastavovali a přemýšleli, kde byly pořízeny. Některé výtvory vzbuzovaly bezprostřední reakce. Tak se dělo i v případě fotografie Dříve třešeň. Autor, který při zpracování pořízených fotografií používá speciální počítačový program, nám ukazuje pozoruhodné detaily tohoto stromu. Většina z nás by ve volné přírodě tuto krásu asi vůbec nevnímala.

A v tom také tkví obrovský přínos Jaroslava Hausnera. Hledá, dokumentuje, ukazuje a zvýrazňuje to, co běžný člověk bez povšimnutí přehlédne. Vtahuje nás do dění, které kolem nás každý den probíhá, ale my ho přehlížíme. Neprávem, jak dokazuje výstava.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků