Hlavní obsah
Výstava Klubu přátel umění představila dění minulých sta let v ČSR i městě Ústí nad Orlicí. Foto: Jiří Kočí

Výstava 20 let Klubu přátel umění zahájila bohatý program oslav 100. výročí vzniku Československa

V pátek 26. října byla v Ústí nad Orlicí v Galerii pod radnicí otevřena výstava Klubu přátel umění mapující jeho činnost za dvacet let existence včetně dokumentů 100. výročí vzniku Československé republiky.

Výstava Klubu přátel umění představila dění minulých sta let v ČSR i městě Ústí nad Orlicí. Foto: Jiří Kočí
Výstava 20 let Klubu přátel umění zahájila bohatý program oslav 100. výročí vzniku Československa

Hlavní oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky, které v Ústí nad Orlicí probíhají v sobotu 27. a neděli 28. října, předznamenala vernisáž výstavy Klubu přátel umění v Galerii pod radnicí.

Výstava je nejen upomínkou na výročí vzniku ČSR, ale navíc i na dvacetileté trvání činnosti Klubu přátel umění, který podstatně přispěl ke kulturnímu životu ve městě.

Poté co Ing. Jiří Hartman seznámil s historií klubu, mohli návštěvníci na vystavených výtvarných dílech a fotografiích četných umělců sledovat dění minulých let ve městě zobrazené v jejich tvorbě, včetně různých pozvánek a plakátů. Série ukázek je doplněna knihami pojednávajícími o uplynulé době a řadou dokumentů přibližujících dění počátku 20. století ve městě.

S významnými okamžiky přiblíženými výstavou se mohou zájemci seznámit až do 23. listopadu.

Tím však informace o městě dávných dob nekončí. V ulicích kolem středu města se nachází šest sloupů přínášejících informace o programu oslav a původu některých staveb. Není zapomenuto ani na legionáře a činnost sokolské organizace.

Oslavy 27. října byly zahájeny na Mírovém náměstí koncerty doplněnými videomappingem, promítaným na fasády budov s dějem událostí minulých let. Večer byl ukončen v 21 hodin ohňostrojem.

V neděli se průvod z Mírového náměstí odebere k Památníku odboje, kde se uskuteční pietní akt s položením věnců s pokračováním v Parku Čsl. legií, kde bude navíc zasazena lípa.

Oslavy budou večer ukončeny v Roškotově divadle, kde prostřednictvím symfonického orchestru Decapoda a jeho hostů zazní především hudba českých hudebních velikánů, Bedřicha Smetany Polka a Proč bychom se netěšili z Prodané nevěsty a Slovanské tance č. 1, 7 a 8 od Antonína Dvořáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků