Hlavní obsah
Koordinátorka projektu Začni správně Tereza Pelikánová při stěhování Fandy Foto: Tereza Pelikánová

Vyrostl v dětském domově, teď kvůli krizi přišel o brigádu, ze které živil i bratra

Stovky mladých lidí, které před časem opustily dětský domov se v době koronavirové pandemie ocitly v tíživé situaci. Někteří z těchto mladých přišli o práci i o bydlení, jako třeba Fanda, který měl ke stálé práci brigádu jako číšník, jiní nasazují své zdraví v první linii.

Koordinátorka projektu Začni správně Tereza Pelikánová při stěhování Fandy Foto: Tereza Pelikánová
Vyrostl v dětském domově, teď kvůli krizi přišel o brigádu, ze které živil i bratra

Můžete si říci, že tak to má dnes většina lidí, nejen ti, kteří vyrostli v dětském domově, ale právě jim v této těžké době chybí pomoc od blízkých. Tu po celé republice nahrazuje projekt Začni správně společnosti yourchance. Ve středních Čechách se koordinátorka Tereza Pelikánová stará asi o šedesát mladých, z nichž už bez mála dvě desítky opustily dětský domov.

„Kvůli koronavirové krizi jsem přišel o brigádu, kterou jsem potřeboval, abych pokryl veškeré své náklady, které jsou v této době ještě vyšší,“ popisuje Fanda. Ten finančně podporuje i svého bratra, který také vyrostl v dětském domově a v současné době studuje. Fanda měl proto ke své stálé práci ještě přivýdělek jako číšník. Nouzový stav ho o druhou práci připravil, a tak se musel rychle přizpůsobit menšímu rozpočtu. Nejen s tím mu pomohla koordinátorka projektu Začni správně Tereza Pelikánová.

„Fanda měl delší dobu v plánu přestěhovat se a stěhování bohužel vyšlo zrovna na dobu vyhlášené izolace. Z důvodu poklesu příjmu by stěhováky nezaplatil,“ vysvětluje Tereza, která nakonec oba kluky se všemi věcmi sama přestěhovala. Pomáhala jim i se sháněním brigády a kontrolovala, aby měli dostatečné množství ochranných pomůcek a dezinfekce.

„Terka nám moc pomohla. Z nejhoršího jsme se díky ní dostali rychle. Moc oceňuji její obětavost,“ je vděčný Fanda, který je do projektu Začni správně zapojený už několik let. „Projekt Začni správně společnosti yourchance mi dal lidi, na které se mohu spolehnout, kromě koordinátorky Terezy i mentory Standu a Marka,“ uzavírá Fanda.

yourchance o.p.s. je obecně prospěšná společnost založená v roce 2010 Janou Merunkovou a Gabrielou Křivánkovou jako společnost, která realizuje tři projekty celorepublikové a v dnešní době už i mezinárodní působnosti – Finanční gramotnost do škol, Podnikavost a Začni správně. Projekt Začni správně se po celé republice stará o více než 700 mladých lidí, kteří odcházejí z dětských domovů a potřebují pomoc v začátku samostatného života. Každý kraj má svého koordinátora, který s mladými řeší praktické záležitosti a funguje i jako psychická podpora.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků