Hlavní obsah
Majitel firmy Zdeněk Velebný předvádí mysliveckou vlajku, která v Německu byla oceněna 1. místem v soutěži O nejlepší mysliveckou vlajku. Foto: Stanislava Dvořáková

Výrobu umělecky vyšívaných slavnostních praporů najdeme v Ústí nad Orlicí

Jak se vytváří umělecká výšivka, se přišli do provozovny firmy Velebný & Fam podívat členové Senior klubu při CSP v Ústí nad Orlicí.

Majitel firmy Zdeněk Velebný předvádí mysliveckou vlajku, která v Německu byla oceněna 1. místem v soutěži O nejlepší mysliveckou vlajku. Foto: Stanislava Dvořáková
Výrobu umělecky vyšívaných slavnostních praporů najdeme v Ústí nad Orlicí

Senior klub připravil zajímavou poznávací vycházku, kterou navíc byla zodpovězena otázka, kam odnést na opravu kroj. Odpověď je jednoduchá. Ve městě působí firma Velebný&Fam, kde nejen opraví výšivky, filtry, korálky, provedou krumplování, ale také dozdobí různé dárky výšivkou či potiskem (tričko, šátek, kravatu, čepici, osušku, tašku apod.). To vše v originálním provedení přesně podle přání zákazníka. A tak kolem šedesáti seniorů se vydalo na prohlídku provozovny.

Hned u vchodu je přivítal majitel Zdeněk Velebný s ukázkou vlajky, na kterou je po zásluze pyšný. Vyrobena byla v roce 2006 a v Německu vyhrála 1. cenu O nejhezčí mysliveckou vlajku. Umělecky vyšívané slavnostní prapory, nástěnné i exteriérové, erby, transparenty - to vše se dnes vyváží do Německa, Rakouska i dalších evropských zemí.

Následovala vzpomínka na nelehké začátky. Manželé Hana a Zdeněk Velební založili firmu v dubnu 1990, kdy navázali na třísetletou rodinnou tradici. Nejstarší písemná zmínka je z roku 1713. Další dochované záznamy jsou z počátku 20. století, kdy dědeček Josef provozoval živnost krejčovství, krumplování a vyšívání. Jako památka je ve vitrínce uchována dobová žehlička, magnet, náprstek a tiskátka.

Sami manželé s výrobou začínali ve sklepě panelového domu, později v různých pronajatých objektech. Ani vyšívačky nebyly na trhu práce a tak v roce 1990 první zaměstnankyní byla jediná vyučená vyšívačka. V dubnu 2001 se manželé konečně nastěhovali do vlastní provozovny v zakoupené a renovované budově.

V současné době zaměstnávají 30 pracovnic, z toho 18 v místě a 12 v provozovně v Jablonném nad Orlicí. Výroba je stále inovována za použití nových technologií a nejkvalitnějších materiálů. Provoz je vybaven automaty programovanými na počítačích, v roce 2011 byl instalován další automat pro velkoplošnou výšivku.

To vše umožňuje širokou paletu služeb: vyšívané prapory, tištěné vlajky, stolní vlaječky, heraldiku, automatové nášivky a výšivky, církevní zboží včetně baldachýnů, výšivky na plesové šaty, manžety, bundy a mnoho dalšího včetně restaurování textilií.

V roce 2009 byla provozovna rozšířena o kovodílnu, takže k vlajkám se vyrábí i příslušenství jako žerdě, stojany a různé držáky. Specialitou jsou heraldické erby. Tyto na objednávku městům, obcím i rodinám navrhuje a vytváří sám Zdeněk Nejedlý. Při jejich tvorbě vychází ze jmen, míst narození, historických pramenů, prostě podle zadání a přání zákazníka.

S uvedenými výrobky se setkáváme v prezidentské kanceláři, na Karlově univerzitě, v armádě ČR a SR, na krajských, městských a obecních úřadech, ve filmových ateliérech, u hasičů, policie, skautů a dalších firem v ČR i v zahraničí, včetně výstav v českých i zahraničních městech.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků