Hlavní obsah
Foto: Martina Váňová

Výlet za modelem měsíce, předlohou lednového se stala polická radnice

I v roce 2016 bude Muzeum papírových modelů v Polici nad Metují každý měsíc zvát a představovat nejzajímavější modely ze stálé expozice nebo z aktuálních krátkodobých výstav. Ti co již u nás v Polici byli, určitě viděli předlohu lednového modelu na vlastní oči.

Foto: Martina Váňová
Výlet za modelem měsíce, předlohou lednového se stala polická radnice

Na Masarykově náměstí (které je památkovou zónou) najdete kromě obchodů i kašnu, morový sloup, dokonce i pramen a samozřejmě radnici.  Radnice je postavena v barokním stylu, ovšem doplněna věží s cimbuřím ve stylu tudorovské gotiky. V radnici sídlí městský úřad. Ještě před pár lety byla radnice natřena v pastelově zeleno-bílém hávu, dnes má vínově-bílý háv. A právě radnice se dočkala i zpracování do papírového modelu.

Autorem vystřihovánky je František Sochor, známý především modely dopravní, hasičské, stavební a vojenské techniky pod značkou Firebox. Ale jak je vidět, umí nakreslit i povedený model architektury.

František zpracoval vystřihovánku v několika variantách náročnosti, aby si model radnice mohl postavit každý. Pro nejmenší a začínající modeláře je určena jednoduchá verze vystřihovánky, která se vejde na jednu stránku. Pro středně zkušené je připravena radnice ve větším a detailnějším zpracování na 5 stránek. A pro ty již zkušené profíky je tato verze rozšířená o plastické zpracování detailů.

Všechny verze vystřihovánky poličské radnice najdete zdarma ke stažení na webu muzea www.mpmpm.cz v sekci "ke stažení". Věřte, že vám ta nejtěžší varianta dá opravdu pořádně zabrat, když potrápila i velezkušeného modeláře, Michala Kavaliéra. Přesto se s ní popasoval naprosto perfektně, jak můžete ostatně vidět na přiložených fotografiích jím slepené radnice.

Mezi papírovými modeláři je Michal Kavaliér dobře známý, jelikož nebylo soutěže, kde by nevyhrál nějakou z medailí, má na svém modelářském kontě i několik mistrovských pohárů. Pomáhá též autorům vystřihovánek jako kontrolní stavitel modelů před vydáním. Michal Kavaliér slepí, na co přijde a co se mu dostane do ruky - od jakéhokoliv modelu z časopisu ABC a jiných vydavatelství, z internetu, slepí si bez problémů náklaďáky v měřítku 1:300 i s otáčivými kolečky a sklopnou korbou, ale i Zlatou uličku v titěrném mikro měřítku 1:1 000.

Chcete-li se o tom přesvědčit a nebojím se říci, tedy napsat, obdivovat modelářský um a přesnost jednoho z našich nejlepších modelářů, budete mít jedinečnou šanci přímo v muzeu v prvním čtvrtletí roku 2016. Právě modely slepené Michalem Kavaliérem budou náplní vitrín pro další sezónní výstavu v našem muzeu. Slavnostní zahájení výstavy proběhne v sobotu 23. ledna od 14 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků