Hlavní obsah
Lesní školka Foto: archiv VLS

Vojenští lesníci obnovují poničené lesy, dominují listnáče

Je to jako perpetum mobile, lesní kalamity každoročně poničí mnoho stromů, lesníci ale nelení a po stěžení padlých stromů les zase obnovují. Je tomu tak i ve vojenskýcjh lesích a statcích (VLS), kde letos vysadili rekordní počet sazenic stromů, jimž znovu oživí lesy. Většinu tvoří listnáče.

Lesní školka Foto: archiv VLS
Vojenští lesníci obnovují poničené lesy, dominují listnáče

V šesti unikátních lesních lokalitách ve správě státního podniku bude do konce roku vysazeno přes 12 a půl miliónu sazenic, listnáče tvoří přes polovinu.

Stejně jako další lesníci, také VLS řeší problémy spojené s výkyvy počasí, které především v moravských lesních oblastech způsobují plošné odumírání smrků a jejich následné napadání škůdci.

Vytěží a zalesní

„Snažíme se zakládat druhově pestré porosty, které budou odolnější proti negativnímu vlivu škodlivých činitelů, výkyvům počasí a změnám klimatu. Vytěžené lesní plochy opět zalesňujeme prakticky bez odkladu, nejlépe v následujícím roce po těžbě,“ uvedl ředitel VLS Josef Vojáček.

Rekordní výsadba

VLS tak letos téměř o dva milióny překročí rekordní výsadbu z roku 2016. V příštím roce přitom státní podnik plánuje další navýšení výsadby až na 20 miliónů sazenic. A také plánované výsadbě roku 2018 by měly dominovat listnaté dřeviny, budou tvořit bezmála dvě třetiny.

„Bezmála 16 miliónů sazenic z plánované výsadby u VLS na rok 2018 by přitom mělo mířit právě na dvě moravské lesnické divize, do vojenských újezdů Březina na Vyškovsku a především na Libavou na Olomoucku,“ doplnil vedoucí lesní výroby VLS Pavel Češka.

Obhospodařují nejzachovalejší lesní lokality

Vojenské lesy a statky ČR spravují přes 140 tisíc hektarů pozemků v šesti lesních lokalitách v současných nebo bývalých vojenských újezdech (VÚ). Jedná se o bývalý výcvikový prostor v Brdech (nyní CHKO), Boletice na Šumavě, VÚ Hradiště v Doupovských horách na Karlovarsku, severočeské Ralsko, VÚ Březina (Vyškovsko) a Libavá (Olomoucko). Lokality ve správě VLS patří k nejzachovalejším lesním celkům v celé Evropě.

Vedle lesnictví se státní podnik zabývá také myslivostí, ekologickým zemědělstvím a rybářstvím. V posledních letech se podnik v souvislosti se strategií otevírání vojenských oblastí veřejnosti také stále více zaměřuje na rozvoj a podporu turistického ruchu v regionech, kde působí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků