Hlavní obsah
Foto: Lucie Drahošová

Vítkovická nemocnice zajistí testování na koronavirus v dětských domovech v Moravskoslezském kraji

Děti i zaměstnanci z dětských domovů v nejbližších dnech absolvují plošné testování na koronavirus, a to díky Vítkovické nemocnici v Ostravě, která výjezdní testování v zařízeních zajistí.

Foto: Lucie Drahošová
Vítkovická nemocnice zajistí testování na koronavirus v dětských domovech v Moravskoslezském kraji

Do prvních domovů přijedou zdravotníci skupiny AGEL odebrat vzorky už v příštím týdnu a celkově by touto formou mělo být otestováno na koronavirus 569 dětí a 489 zaměstnanců ze 17 dětských domovů zřizovaných Moravskoslezským krajem.

Požadavek na testování v dětských domovech vzešel z Moravskoslezského kraje, který testování přítomnosti specifických protilátek proti nemoci covid-19 u dětí i zaměstnanců nařídil.

Testovat se bude nejprve pomocí rychlostestů. „Dětem i zaměstnancům bude proveden nejprve takzvaný rychlotest, který ukáže, zda mají na koronavirus protilátky. Pozitivní výsledek v tomto případě může znamenat, že nemoc buď prodělali, nebo ji aktuálně prodělávají. Proto v těchto případech budou provedeny i klasické testy, které nemoc potvrdí, nebo vyloučí,“ vysvětlil hygienik Vítkovické nemocnice Radek Mikšík. Výsledky by se přitom měli otestovaní dozvědět na počkání – zhruba do 15 minut.

Testování bude probíhat do poloviny května, a to přímo v daných zařízeních. Děti ani zaměstnanci tedy nikam cestovat nebudou.

„Testovat se bude celkem v 17 dětských domovech v celém Moravskoslezském kraji. Vítkovická nemocnice v rámci úzké spolupráce s celou Skupinou AGEL povolala na mobilní testování v dětských domovech speciálně sestavený tým, který tvoří pracovníci z řad zdravotníků, ale i vyučujících, kteří vzdělávají novou generaci zdravotníků na naší Střední zdravotnické škole AGEL. Výhodou tohoto skvělého spojení je dlouholetá zkušenost pracovníků ze zdravotnického prostředí propojená s empatií pedagoga, který má s prací s dětmi a mládeží zkušenost a dovede je v této situaci uklidnit či rozptýlit,“ informovala Ing. Miroslava Sumková, členka představenstva společnosti AGEL a.s.

Cílem testování je včasné odhalení infikovaných a bezpříznakových osob mezi personálem a klienty zařízení, jejich včasná izolace, a tudíž minimalizace rizika dalšího přenosu nákazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků