Hlavní obsah
Foto: Milan Haluška

Vídeňské sídliště Karl Marx Hof je (nejen) architektonicky zajímavým místem

Pokud návštěvník rakouské metropole zavítá do městské části Heiligenstadt, nemůže si nevšimnout rozlehlé bytové kolonie Karl Marx Hof. Právě tato kolonie s dlouhými bytovými bloky a monumentálními branami tvoří nejen architektonicky zajímavý komplex ve Vídni.

Foto: Milan Haluška
Vídeňské sídliště Karl Marx Hof je (nejen) architektonicky zajímavým místem

Vídeň začala s výstavbou sociálních bytů pro velký počet dělníků již ve 20. letech. Sociálně demokratická vláda první republiky tehdy chtěla zlepšit kvalitu života dělníků a stavěla rozsáhlé bytové kolonie. Samotné stavby fungovaly jako město ve městě a dělníkům nabídly byty, které byly dostupné a měli tak dobré životní podmínky.

Sídliště Karl Marx Hof se rozkládá na ploše 156 000 čtverečních metrů, bytové bloky jsou dlouhé až 1 kilometr a nabízí přes 1200 bytů pro zhruba 5000 lidí. Bloky jsou v růžové a žluté barvě a jsou unikátním dílem takzvané Rudé Vídně.

Výstavba komplexu v letech 1927-1930 však jednoduchá nebyla. Stavbu provázela řada diskuzí a také mediálních bojů a štvavých kampaní. Nakonec bylo sídliště slavnostně otevřeno tehdejším vídeňským starostou Karlem Seitzem, a to 12. října 1930.

Nejen byty, ale také různé služby

V těchto obecních domech se kromě bytů nacházely a stále ještě nacházejí například prádelny, mateřské školky, supermarkety, bazény, knihovna, pošta a mnoho dalšího.

Přímo k sídlišti Karl Marx Hof je nejjednodušší dostat se metrem, a to linkou 4 na konečnou stanici Heiligenstadt. Sídliště začíná přímo u výstupu ze stanice. 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků