Hlavní obsah
Mike je i skvělým společníkem, který paní Ivetě výrazně pomáhá i po psychické stránce. Foto: archiv nadace

Více samostatnosti i věrného přítele získala vozíčkářka Iveta

Jednou z oblastí, kterou osoby s hendikepem řeší, je potřeba pomoci od druhých s ohledem na své zdravotní limity. S řadou činností je dnes ale schopen efektivně pomáhat i speciálně vycvičený asistenční pes. Ten byl snem Ivety Jechové z Prahy, která od narození trpí spinální svalovou atrofií.

Mike je i skvělým společníkem, který paní Ivetě výrazně pomáhá i po psychické stránce. Foto: archiv nadace
Více samostatnosti i věrného přítele získala vozíčkářka Iveta

Díky podpoře Nadace Agel, která ženě přispěla částkou 50 tisíc korun, se nyní Ivetě Jechové její sen splnil a pes Mike je jejím věrným společníkem i pomocníkem na každém kroku.

Pes Mike je portugalským vodním psem, což je plemeno, které nelíná. Pro paní Ivetu Jechovou je tento fakt velmi důležitý, protože si psa bere i do postele. „Chci se se psem poňuchňat a učesat mu srst a jinde, než na posteli to nejde. Nepředkloním se,“ vysvětluje paní Iveta Jechová s tím, že teprve dvouletý Mike má ale samozřejmě i celou řadu dalších předností, a to zejména pokud jde o jeho dovednosti.

Umí například podávat předměty, otevírá a zavírá dveře a skříňky, pomáhá při svlékání a také při polohování. Mimo to je navíc i skvělým společníkem, který výrazně pomáhá i po psychické stránce. 

Příprava a výcvik asistenčního psa trvá zhruba dva roky a finančně vyjde přibližně na 200 tisíc korun. Standardně jsou budoucí asistenční psi cvičeni od štěňat, kdy jsou přibližně do osmnáctého měsíce věku vychovávány podle přesných pokynů v rodině dobrovolníka. Kolem roka a půl věku pak putuje pes k trenérovi, který je učí nejprve poslušnosti a poté speciálním povelům dle potřeb konkrétního klienta. 

„Spektrum činností, které psi na konci výcviku zvládají, je velmi široké. Umí rozsvěcet i zhasínat světlo, otevírat či zavírat dveře, podávat předměty do klína či do nižší polohy, svlékat rukavice, boty, ponožky či mikinu, otevírat zásuvky, přitáhnout invalidní vozík. Vše řešíme s klienty a přizpůsobujeme se jejich potřebám i možnostem,“ popisuje Bc. Michal Prager, ředitel obecně prospěšné společnosti Pestrá – psí asistence, která se zaměřuje na pomoc hendikepovaným a zajistila i výcvik psa Mika pro paní Jechovou. 

„Na rozdíl od přípravy vodících psů, u psů asistenčních stát nenabízí žádnou formu příspěvku. Asistenční pes ovšem představuje pro řadu lidí s hendikepem jedinečného pomocníka v rámci zachování soběstačnosti. Věřím, že Mike bude pro paní Jechovou nejen pomocníkem při běžných denních činnostech, ale přinese jí i spoustu radosti a lásky,“ uvedla Bc. Viktorie Sládková, manažerka nadace Agel s tím, že výcvik asistenčního psa nepodporuje nadace zdaleka poprvé. 

Nadace Agel sídlí v Praze a potřebným lidem a organizacím z celé České i Slovenské republiky pomáhá již od roku 2011. Od svého vzniku nadace podpořila téměř 500 žadatelů celkovou částkou přesahující 16 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků