Hlavní obsah
Není dítka bez medvídka Foto: Petra Svobodová

Vezměte méďu na výstavu

Poslední březnový víkend je zároveň i poslední možností, kdy je možné ve šlapanickém muzeu zhlédnout výstavu Není dítka bez medvídka.

Není dítka bez medvídka Foto: Petra Svobodová
Vezměte méďu na výstavu

Plyšoví medvídci patří k nejoblíbenějším hračkám vůbec. Výstava Není dítka bez medvídka je kromě roztomilých medvídků ze soukromé sbírky Svatavy Ryparové také plná zajímavostí.

Návštěvníci se dozvědí, kdy a jak první plyšoví medvídci vznikli, a připomenou si slavné medvědí postavičky z knížek a filmů. Na výstavě je i brumlabox – místo, kam mohou lidé odložit medvídky, kteří už dosloužili a potřebují si odpočinout a trochu opravit. Medvídci totiž do koše v žádném případě nepatří! Pro děti i dospělé je připravena pestrá medvídková herna.

„Velcí i malí návštěvníci si mohou s sebou vzít toho svého méďu a ukázat mu naši výstavu,“ říká s úsměvem kurátorka výstavy Simona Faberová.

Muzeum ve Šlapanicích sídlí ve starobylé budově někdejší scholasterie. V jeho sbírkách se nachází mimo jiné pozůstalostní fond významného českého krajináře Aloise Kalvody, který se v městečku Šlapanice narodil. Součástí etnografických sbírek muzea je pozoruhodná kolekce výšivkových tiskátek.

Šlapanice a jejich okolí jsou také spojovány se známou slavkovskou bitvou tří císařů. Budova scholasterie sloužila před bitvou jako štáb maršála Soulta, velitele IV. francouzského armádního sboru. Ve vestibulu muzea jsou nově vystaveny dva restaurované koněspřežné kočáry pocházející z přelomu 19. a 20. století. V současné době se v muzeu konají krátkodobé tematické výstavy a muzeum se ve své činnosti dlouhodobě zaměřuje na dětské návštěvníky.

Muzeum ve Šlapanicích je jednou z poboček Muzea Brněnska, které dále spravuje Muzeum v Ivančicích, Podhorácké muzeum, Památník písemnictví na Moravě, Památník Mohyla míru a v roce 2015 otevře novou pobočku ve Vile Löw-Beer v Brně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků