Hlavní obsah
Veřejně prospěšní pracovníci při odhrabávání sněhu na pěší zóně v Bohumíně. Foto: Lucie Kolková

Veřejně prospěšní pomocníci pomáhají v Bohumíně s odklízením sněhu

Veřejně prospěšní pracovníci v reflexních vestách, kterých má Bohumín momentálně téměř 120, aktuálně tráví pracovní dobu odklízením sněhu z míst, kam se technika nedostane. Sníh odhrabávají například na pěší zóně, před poliklinikou, nádražím a radnicí nebo v areálech městských organizací.

Veřejně prospěšní pracovníci při odhrabávání sněhu na pěší zóně v Bohumíně. Foto: Lucie Kolková
Veřejně prospěšní pomocníci pomáhají v Bohumíně s odklízením sněhu

I přes mrazivé počasí je může hřát fakt, že si od nového roku přilepšili o 1100 korun měsíčně hrubého. Minimální mzda, kterou jim platí úřad práce, se jim zvedla z 9900 na 11 000 korun hrubého.  

Obzvlášť v těchto dnech je jich v terénu potřeba. Existují místa, kam se nemůže dostat technika, aby zajistila zimní údržbu. A v takových případech nastupují „vépépáci“, jak se jim lidově říká, a sníh odklízejí ručně.

Jsou to lidé, kteří byli dlouhodobě registrovaní na úřadu práce a nemohli najít uplatnění. Mnohdy mají nejnižší vzdělání a nulovou kvalifikaci. Nejsou zvyklí vstávat ráno do práce a odpracovat osm hodin denně.

„Vzhledem k tomu, jaký typ lidí tuto práci vykonává, nemůžeme čekat stoprocentní výsledky. Ale svou práci si odvedou a pro město jsou přínosem, bez nich by byl úklid ulic nákladnější a složitější. Snažíme se na tuto pozici umístit především lidi z ubytoven, kteří pobírají sociální dávky, takže peníze by od státu stejně dostali, jen ve formě dávek, proto je z výchovného hlediska lepší, když musí ráno vstát do práce a zasloužit si je jako většina z nás,“ řekl starosta Bohumína Petr Vícha.  

Čety v reflexních vestách se pohybují od centra až po městské části. Bohumín mají rozdělený do rajónů. Kromě úklidu sněhu čistí město od odpadků, uklízejí kolem kontejnerů, likvidují černé skládky, podílejí se také na vyklízení městských půd, sklepů i bytů.

„Je mnohdy velmi těžké motivovat je ke stoprocentnímu nasazení a výkonu, ale svou práci si nakonec splní. Máme přibližně desetiprocentní nemocnost, a pokud se stane, že narazíme na problém s docházkou či alkoholem, mohou pracovníci přijít o plat nebo být propuštěni. Například na konci roku jsme se kvůli požití alkoholu v pracovní době rozloučili se třemi z nich,“ sdělil ředitel BM servisu Marek Pieklo s tím, že takoví hříšníci jsou pak vyřazeni z evidence úřadu práce a přijdou o dávky.

Zatímco město platí veřejně prospěšným pracovníkům vybavení a personálně zajišťuje jejich dozor prostřednictvím technických služeb BM servisu, plat jim posílá úřad práce. Jde o minimální mzdu. Ta byla do konce loňského roku 9900 korun, od ledna si „vépépáci“ polepšili o 1100 korun. Na únorové výplatní pásce se jim tedy objeví částka 11 000 korun hrubého.

„Mzdové prostředky řeší úřad práce, my platíme například zajištění zázemí pro převlékání, všechny ochranné a pracovní pomůcky, nářadí a plat předáků, kteří jim organizují práci. Jde o částku 3,4 miliónu korun ročně,“ uvedl místostarosta Lumír Macura s tím, že pracovníci veřejně prospěšných prací mohou pro město pracovat pouze jeden rok. Těm stávajícím končí pracovní závazky v dubnu. Pak úřad práce pošle nové.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků