Hlavní obsah
Režisér Marián Chudovský, za ním jeho asistentka Bohuslava Kračmarová. Foto: Daniel Jäger

Verdiho opera Ernani slibuje velký příběh lásky, cti a boje o moc

Protože si v říjnu celý svět připomene 200. výročí narození jednoho z nejvýznamnějších operních skladatelů všech dob Giuseppa Verdiho (1813–1901), 10. října uvede operní soubor Národního divadla moravskoslezského ostravskou premiéru jeho opery Ernani.

Režisér Marián Chudovský, za ním jeho asistentka Bohuslava Kračmarová. Foto: Daniel Jäger
Verdiho opera Ernani slibuje velký příběh lásky, cti a boje o moc

„Pro zahájení nové sezóny jsme hledali něco speciálního. Volba nakonec padla – i vzhledem k významnému verdiovskému výročí – na operu Ernani, která kromě překrásné hudby skýtá i mimořádné pěvecké příležitosti. Jsem šťastný, že se do Ostravy opět vrací Olga Romanko, Gianluca Zampieri, Frédérique Friess nebo Aleš Jenis, kteří společně s našimi skvělými sólisty i dalšími stálými hosty již tvoří jakousi ostravskou operní rodinu,“ uvedl hudební ředitel opery NDM Robert Jindra.

Opera Ernani byla napsána podle tragédie Victora Huga Hernani inspirované španělskými dějinami. Děj se odehrává v 16. století a jedná se o dramatický příběh boje tří rivalů soupeřících nejen o politickou moc, ale také o lásku krásné Elviry.

Verdi sám rozvrhl jednotlivé scény a benátský básník Francesco Maria Piave následně napsal libreto. Tím započala jejich dlouholetá spolupráce, ze které vzešly například opery Macbeth (1847), Stiffelio (1850), Rigoletto (1851), La traviata (1853), Simon Boccanegra (1857) nebo Síla osudu (1862).

Verdi předpokládal, že světová premiéra jeho Ernaniho uskuteční v Miláně. Byl ale v té době natolik rozhněván nedbalým vedením milánské La Scaly v osobě impresária Bartolomea Merelliho, že nakonec uzavřel smlouvu s hrabětem Carlem Mocenigou, ředitelem benátského divadla La Fenice, kde byl nakonec Ernani 9. března 1844 s velkou slávou poprvé uveden.

Verdi tuto operu naplnil množstvím efektní i cituplné hudby, přičemž se stále více vzdaloval schematickému způsobu kompozice takzvané belcantové opery, která kladla důraz zejména na virtuózní, krásný zpěv. Díky Verdiho bohaté melodické invenci se Ernani posléze rozletěl do celého světa a dodnes se čas od času objevuje na repertoáru řady prestižních operních domů.

Dramaturg opery NDM Daniel Jäger k tomu dodává: „Na našem území byl Ernani naposledy uveden před téměř padesáti lety. Nastudování Národního divadla moravskoslezského v roce 2013 je zároveň ostravskou premiérou tohoto díla.“

Pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera se v Ostravě v rolích mužských rivalů představí sólisté a stálí hosté opery NDM – Luciano Mastro / Gianluca Zampieri (Ernani), Martin Gurbal' / Bogdan Kurowski (Silva) a Aleš Jenis / Jakub Kettner (Don Carlo). Krásnou Elviru vedle přední sólistky opery NDM Jany Šrejmy Kačírkové vytvoří rovněž Frédérique Friess (jež před časem v NDM zazářila jako Mimì v Pucciniho Bohémě) a Olga Romanko (jež na sebe před časem strhla pozornost v titulní roli Catalaniho La Wally).

Režie se ujal Marián Chudovský, současný generální ředitel Slovenského národního divadla v Bratislavě (v NDM naposledy uvedl v roce 2010 inscenaci Bizetovy opery Carmen); scénu navrhl Jaroslav Valek, zatímco autorem kostýmů je Peter Čanecký.

Premiéra proběhne přímo ve výroční den narození Giuseppa Verdiho, a to 10. října 2013 od 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků