Hlavní obsah
Oceněné tetičky: Jitka Rechciglová, Jarmila Šplíchalová, Naďa Bogárová, Hana Peroutková, Marie Švermová Foto: Jana Hašková

Velké oslavy na malé vsi se vydařily

V pátek 27. května postavili hoši ze souboru Furiant nádhernou májku na plácku a už se vědělo, že se asi něco chystá...

Oceněné tetičky: Jitka Rechciglová, Jarmila Šplíchalová, Naďa Bogárová, Hana Peroutková, Marie Švermová Foto: Jana Hašková
Velké oslavy na malé vsi se vydařily

V sobotu 28. května proběhla v Malé Bělé u Bakova nad Jizerou oslava 90 let trvání místní Obce baráčníků. Přijelo na ní mnoho baráčníků z blízka i z daleka, dokonce až z Rumburka. A jistě nelitovali.

Bohatý kulturní program začal po 14. hodině oceněním tetiček za jejich dlouholetou, obětavou a nezištnou práci ve prospěch baráčnictva. Tohoto dekorování se ujal starosta a místostarosta města Bakova. Následovala ukázka Staročeských májů, které spolu s kecalem vedla dechová hudba Průvan.

Mladí obešli čtyři domy, kde vyvedli děvčata, zatančili si s nimi a dostali něco na zub i na napití. Tohoto průvodu se hojně zúčastnila i skupina baráčnic z Prahy Vinoře. Ty poté zatančily s dalšími Českou besedu. Celkem ji tančilo šest kolon. Čtyři byly domácí a přidali se i baráčníci z Kláštera.

Poté se pokračovalo v rytmu klasické dechovky a zahrála Táboranka od Lomnice nad Popelkou. Nutno vyzvednout výkony rodiny Jínovi a jejich syna-zpěváka, který se den předtím ženil. I tak dokázali všichni rozdat spolu s dalšími muzikanty mnoho radosti s klasickými i moderními písničkami.

Dále pódium patřilo domácím tanečním folklorním souborům Furiant a Pozdní sběr, které hudebně doprovodila lidová muzika Osmikráska z Prahy. Jiný styl a rytmus pak předvedly dámy pěveckého sboru Carillon z Bělé pod Bezdězem. Zazpívaly moc hezky písničky Jaroslava Ježka a to i přesto, že jim pořadatelé kvůli časovému skluzu pár písní odepřeli.

Malí tanečníci a zpěváci přišli na řadu skoro poslední, ale výkony podali úžasné. Dětské soubory Vrbina z Prahy, Kolovrátek z Řepova a místní Kominíček nadchly diváky stejně, jako všichni před nimi. Úplný závěr odpoledne, kdy už se slunce začínalo ztrácet za střechami domů obstarala muzika Švejk Band z Plzně, pro tento podvečer však zvaná jako Švanda Banda, která nenechala nikoho v klidu. Kluci hráli nádherné lidové písničky z Chodska a Plzeňska, a kdo ještě jenom trochu vládl silami, rád si s nimi skočil v kole.

Večer pak patřil československým hitům pouštěným oblíbeným DJ Šáňou a zábava se protáhla do jedné hodiny ranní. Akci podobného typu si mohli malobělští obyvatelé užít před dvaceti lety. Tak snad třeba již za deset let, při oslavě stých narozenin znovu?

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků