Hlavní obsah
Foto: Miroslav Knotek

Vedení plzeňského centrálního obvodu se setkalo s politickými vězni

Stejně jako minulý rok i letos navštívili Úřad městského obvodu Plzeň 3 bývalí političtí vězni a vězenkyně, kteří strávili část svého života v komunistických věznicích a pracovních táborech. Setkání se uskutečnilo ve středu 3. prosince.

Foto: Miroslav Knotek
Vedení plzeňského centrálního obvodu se setkalo s politickými vězni

Setkání s vedením centrálního obvodu pro ně zajistil ve spolupráci s Konfederací politických vězňů odbor služeb ÚMO Plzeň 3. Starosta Radislav Neubauer a místostarostové Radoslav Škarda a David Procházka přivítali sedm bývalých politických vězňů, kteří mají trvalé bydliště na území Městského obvodu Plzeň 3.

Pozvání k přátelskému setkání přijal Miloň Kučera, Ladislav Nutil, Jiří Rádl, PaeDr. Richard Průcha, Jarmila Bočánková, Václav Tichý, Marie Kastnerová a Miroslav Popek. Za Marií Malinovou, která se setkání nemohla zúčastnit, se zástupci úřadu vydají osobně.

„S těmito báječnými lidmi se nevidím poprvé a povídání o jejich životních příbězích jsou nejenom poučná, ale také velmi emotivní. Neměli bychom nikdy zapomínat, co pro nás tito lidé obětovali,” řekl starosta MO Plzeň 3 Radislav Neubauer.

Mnozí ztratili svobodu na dlouhé roky, nejvíce z nich Ladislav Nutil na 10 let a Miloň Kučera strávil ve vězení dokonce 12 let. „Při setkání tváří v tvář s těžkými osudy politických vězňů, člověku nutně musí dojít, jaké privilegium máme, že žijeme ve svobodné době,” doplnil I. místostarosta MO Plzeň 3 Radoslav Škarda.

Všichni pak společně zavzpomínali na mládí strávené v období první republiky, na válečné roky a zejména 50. léta minulého století, která pro ně znamenala bolestné odloučení od rodin. Ocenili i posledních 25 svobodných let, i když je mrzí, že současné mládeži pojmy vlast a vlastenectví už nic neříkají.

„Život se s nimi nemazlil, a přesto jsou optimističtí a z jejich projevu člověk cítí už málo vídanou prvorepublikovou noblesu,” uzavřel místostarosta MO Plzeň 3 David Procházka.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků