Hlavní obsah
Postavičky dvou sympatických nešiků, Pata a Mata, zná snad každý. Foto: Česká televize

Večerníčky a pohádky na výstavě v brněnské Baron Trenck Gallery

Pat a Mat, Bob a Bobek, Míček Flíček... Výstava Večerníčky a pohádky v Baron Trenck Gallery v Brně jistě potěší každého. Je určena dětem i dospělým návštěvníkům a setkáte se zde se spoustou známých postaviček ze sbírek Ateliérů Bonton Zlín.

Postavičky dvou sympatických nešiků, Pata a Mata, zná snad každý. Foto: Česká televize
Večerníčky a pohádky na výstavě v brněnské Baron Trenck Gallery

Ateliery Bonton Zlín jsou správcem největšího archívu českých hraných i animovaných filmů. Mají ve správě okolo tisíce českých filmů vyrobených v letech 1965 až 1991 - například filmy režisérů Miloše Formana, Jiřího Menzela nebo Jana Svěráka.

Ateliery jsou také držiteli filmových práv okolo 250 animovaných filmů, které vznikly na základě populárních kreslených a loutkových postav.

V současné době představují Ateliery Bonton Zlín samostatné tvůrčí středisko. Vzniklo v roce 1924 mimo tradiční kulturní centra ve specifických podmínkách rozvoje obuvnického koncernu Baťa a jeho původním posláním byla filmová reklama. Mezi první tvůrce reklamních, instruktážních a školních snímků byl i Elmar Klos.

Po příchodu Hermíny Týrlové a Karla Zemana ve 40. letech se ve Zlíně začali věnovat i animované tvorbě. Prvním nereklamním animovaným filmem u nás je známý snímek Hermíny Týrlové Ferda Mravenec.

Ze sbírek Atelierů Bonton Zlín je uspořádána výstava v brněnské Baron Trenck Gallery. Setkáte se zde s originálními loutkami z českých animovaných pohádek a večerníčků a čeká vás i prohlídka pracoviště animátora a jeho pomůcek pro tvorbu pohádkových světů. Současnou tvorbu představují například známé postavičky Pata a Mata, věčných nešiků s optimistickým pohledem na svět ze seriálu A je to.

Výstavu v Baron Trenck Gallery (www.barontrenckgallery.cz), která se nachází v areálu kapucínského kláštera v Brně (Kapucínské náměstí 5), můžete navštívit až do 28. listopadu. Otevřeno je vždy od středy do neděle od 10 do 16 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků