Hlavní obsah
Zrekonstruovaný Pomník hrdinů 2. světové války. Foto: Magistrát města Zlína

Ve Zlíně slavnostně odhalí zrekonstruovaný Pomník hrdinů

Slavnostní odhalení zlínského Pomníku hrdinů 2. světové války se po jeho půlroční rekonstrukci uskuteční ve středu 27. září ve 14 hodin a bude spojeno s předáním plaket Péče o válečné hroby.

Zrekonstruovaný Pomník hrdinů 2. světové války. Foto: Magistrát města Zlína
Ve Zlíně slavnostně odhalí zrekonstruovaný Pomník hrdinů

„Špatný stav pomníku zapříčinilo jednak působení přírodních vlivů, ale škody způsobili i vandalové a osoby, které, ačkoli se jedná o pietní místo, vstupovaly na zákryt ostatkové části. Na jaře tohoto roku se pomník dočkal plánované komplexní rekonstrukce, která si vyžádala jak stavební, tak restaurátorské práce,“ informoval tiskový mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

„Stavební část rekonstrukce zahrnovala odstranění původní žulové dlažby a její nahrazení novou dlažbou ve shodném formátu, vyspravení železobetonové desky a provedení hydroizolačního nátěru,“ sdělil vedoucí Odboru realizace investičních akcí Magistrátu města Zlína Leopold Bednařík.

Záchrany architektonických prvků a sochy partyzána se pak ujala restaurátorka Radka Levínská. Podle jejích slov restaurátorské práce zahrnovaly zejména očistu žulových prvků, výměnu roztržených bloků a doplnění chybějícího materiálu umělým kamenem. U povrchu panelů se jmény obětí bylo nezbytné jejich přeleštění a obnova písma. Z bronzové sochy partyzána restaurátorka odstranila nežádoucí vrstvy koroze, patinováním upravila povrch a doplnila chybějící sumku. V konečné fázi povrchových úprav opatřila leštěné plochy vrstvou vosku.

„Na závěr byly všechny prvky opatřeny aplikací adekvátní ochranné vrstvy, aby mohly lépe odolávat zátěži klimatických podmínek a městského prostředí,“ doplnila Radka Levínská.

Slavnostního ceremoniálu při odhalování zrekonstruovaného Pomníku hrdinů se zúčastní představitelé města Zlína, Zlínského kraje, Krajského vojenského velitelství, Policie ČR, Generálního konzulátu Ruské federace a Ministerstva obrany ČR. „Právě Ministerstvo obrany ČR se na opravě Památníku i finančně podílelo. Z celkové sumy přesahující jeden milion sto tisíc korun přispělo ministerstvo dotací ve výši 700 tisíc,“ upřesnil Zdeněk Dvořák.

Ministerstvo obrany ČR u této příležitosti také udělí plakety Péče o válečné hroby, a to na základě návrhu statutárního města Zlína. Budoucí nositelé tohoto oceněn, ať už jednotlivci nebo právnické osoby se významným způsobem zasloužily o péči, údržbu a úpravu válečných hrobů anebo se významně angažovaly v péči o válečné hroby.

V hodinovém programu u Památníku hrdinů v parku Komenského vystoupí také pěvecky sbor Imagine, o práci na obnově památníku pohovoří restaurátorka a občané zavzpomínají na osvobozování Zlína.

Ve válečném hrobě Pomníku hrdinů padlých ve 2. světové válce jsou pohřbeny oběti osvobozovacích bojů v blízkém okolí města Zlína.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků