Hlavní obsah
Slavnostní bohoslužba Foto: Lucie Kazdová

Ve Zdibech u Prahy se po více než sto letech znovu rozezněly zvony v kostele

V neděli 12. května byly v kostele Povýšení svatého Kříže ve Zdibech u Prahy vysvěceny a poprvé rozezněny nové zvony svatá Anna a svatá Helena z dílny zvonaře Petra Rudolfa Manouška.

Slavnostní bohoslužba Foto: Lucie Kazdová
Ve Zdibech u Prahy se po více než sto letech znovu rozezněly zvony v kostele

Slavnostní bohoslužbu celebroval kardinál Dominik Duka.

Bohoslužba, vysvěcení i bohatý doprovodný program přilákaly mnoho lidí. Slavnostního průvodu se zúčastnily také představitelé obce a zástupci místních spolků v čele s dobrovolnými hasiči a sokoly.

Za celým projektem stojí velmi skromný člověk, Evžen Seyfried, který se po neuvěřitelných 35 let nezištně stará o správu kostela ve Zdibech. „Celý život jsem měl na paměti vzpomínky své babičky, která zažila zrekvírování původních zvonů 12. ledna 1917 pro válečné účely. Napsala o tom v dopise mému dědečkovi, který musel take narukovat a tou dobou sloužil na válečném křižníku. Ten dopis mám dodnes schovaný. Byl to takový můj sen, aby se do kostela zvony vrátily,” uvedl Evžen Seyfried.

Na podzim minulého roku se svým snem svěřil místnímu faráři, Kamilu Vrzalovi, který si úkol vzal okamžitě za svůj. Na výrobu zvonů přispěli místní občané, obec i farnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků