Hlavní obsah
Ozdobené stromečky lákají hlavně děti Foto: Blanka Kovandová

Ve Vizovicích už zvou na Vánoční výstavu

Správnou inspiraci pro zimní výzdobu mohou zájemci načerpat již nyní v galerii Mariette ve Vizovicích, kde otevřeli tradiční Vánoční výstavu. Galerie sídlí v předzámčí vizovického zámku a každoročně dokazuje návštěvníkům, že česká tradiční výroba ručně foukaných vánočních ozdob se má stále čím chlubit.

Ozdobené stromečky lákají hlavně děti Foto: Blanka Kovandová
Ve Vizovicích už zvou na Vánoční výstavu

„Jen demonstrujeme, že toto krásné řemeslo, které patřívalo mezi „rodinné stříbro“ naší země, má lidem co nabídnout. Třeba jako protipól plastové vánoční záplavy z Asie v supermarketech,“ vysvětlil provozovatel galerie Roman Mynář a dodal, že skleněné ozdoby, které jsou ve Vizovicích k vidění, pochází od výrobců ze severních Čech. Většina vzorů vznikala přímo na zakázku galerie, tak, aby návštěvníci mohli vidět ty nejaktuálnější módní trendy ve zdobení vánočních stromků.

„Nikomu nechceme diktovat a nutit lidi, aby zdobili každý rok stromek jinak. Spíše u nás najdou zdroj inspirace. Každoroční trendy přitom neurčují sami výrobci a už vůbec ne my vystavovatelé. Existuje na to speciální organizace EFSA – Evropská asociace floristů a výrobců dekorací. Ta každoročně vydá své doporučení ohledně stylu, barev i použitých materiálů. Každý si pak z tohoto doporučení může vybrat to, co ho nejvíce oslovuje. I pro letošní zimu tak byly určeny čtyři velmi odlišné styly a galerie Mariette představuje v hlavním výstavním sále v každém rohu místnosti hned několik variant daných trendů,“ vysvětlila autorka výstavy Iva Mynářová. K vidění je tak styl s názvem Má útulná chata nebo Zpátky do školy.

A aby si každý opravdu vybral podle svého gusta, tak v galerii nezapomněli ani na konzervativní návštěvníky a nabízí i další, obvyklejší barevné kombinace. „Každý by si měl vybrat to, co se mu opravdu líbí, bez ohledu na módu. V předním sále galerie tak nabízíme různé skleněné postavičky – medvídky, auta, Mikuláše, kočky domečky a další. Nechybí ani stromek ozdobený dekorem, který připomíná modrotisk. Tento „selský“ styl skvěle ladí s vizovickým pečivem, perníčky a třeba oříšky. Jeden stromek je ozdoben retro výběrem z let dávno minulých,“ vypočetla Iva Mynářová.

Výstavu výhradně českých vánočních ozdob doplňuje také kuchyňský koutek plný tuzemských vykrajovátek, keramických mís a forem na bábovky, či vánočky. A každý zde najde něco, co zpříjemní současné sychravé počasí – terapeutická mýdla, bylinné a ovocné čaje, sirupy, likéry a další dobroty.

Výstava v galerii Mariette v předzámčí zámku Vizovice je otevřena denně od 9 do 17 hodin, včetně sobot, nedělí a svátků až do 23. prosince.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků