Hlavní obsah
Foto: Alena Jandlová

Ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce ožije rodná světnička Bohuslava Martinů

182, 183, 184… 194! Po vystoupání bezmála dvou set schodů až do výšky 36 metrů nad zemí vám odměnou bude netradiční oživená prohlídka rodné světničky světoznámého hudebního skladatele, která se nachází ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce. Přivítají vás tu sourozenci Marie a Bohuslav osobně.

Foto: Alena Jandlová
Ve věži kostela sv. Jakuba v Poličce ožije rodná světnička Bohuslava Martinů

Bohuslav Martinů je ve světě znám nejen svými hudebními skladbami, ale také unikátním místem svého narození. Narodil se na věži kostela sv. Jakuba v Poličce, v místnosti o rozloze 25 metrů čtverečních. Zde jeho otec pracoval jako pověžný a zároveň se věnoval i svému původnímu řemeslu – ševcování.  

Martinů zde žil spolu s matkou, sestrou, bratrem a strýcem až do svých dvanácti let. V dnešní době je představa života na tak malém prostoru nemyslitelná. Ovšem díky speciálním, oživeným prohlídkám budete mít pocit, jako kdybyste se jen tak tak ve dveřích minuli s rodinou Martinů.

V týdnu od 4. do 9. srpna zde spatříte průvodkyni v dobovém kostýmu, ušitém podle fotografií Marie Martinů, a malého chlapce hrajícího na housle pod dozorem své sestry Marie, tak, jak jistě dříve hrával i sám malý Bohoušek. Společně vám povypráví o svých životních osudech a příbězích a ukáží vám skrovné bydlení rodiny pověžného…

„Světnička je v provozu po celé léto, ovšem bude oproti běžnému provozu více zabydlená a návštěvník by tak měl mít pocit, jako kdyby tu jen před malou chvílí dobrosrdečný tatínek Ferdinand opravoval boty, přísná maminka Karolina škrobila tvrdé košilové manžety a sestra Mařenka nechala rozešité šaty,“ uvedla muzikoložka poličského muzea Doc. Monika Holá, PhD.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků