Hlavní obsah
Foto: Promo Mi Martef

Valašskomeziříčské Kulturní zařízení zve na programy v rámci festivalu Chaverut

Ve Valašském Meziříčí letos probíhá 13. ročník série programů věnovaných Izraeli s názvem Chaverut. Ten v zámku Žerotínů začal vernisáží výstavy Anna Franková – Odkaz pro současnost. Poslední únorový den bude pokračovat přednáškou Pavla Hoška, dále zajímavými besedami a koncertem kapely Mi Martef.

Foto: Promo Mi Martef
Valašskomeziříčské Kulturní zařízení zve na programy v rámci festivalu Chaverut

Po třináct let dává měsíc Přátelství neboli Chaverut ve Valašském Meziříčí nahlédnout do aktuálních i historických milníků a kultury státu Izrael a v podobě nejrůznějších besed, výstav a koncertů.

Vše odstartovalo v neděli 19. února vernisáží panelové výstavy Anna Franková – Odkaz pro současnost v přízemí Muzejního a galerijního centra v zámku Žerotínů. Ta představuje příběh Anny Frankové a její rodiny zasazený do kontextu světových událostí a historie holocaustu s přesahem do současných témat.

Zároveň byla otevřena výstava Židovští uprchlíci z arabských zemí zaujímající místo v Divadelní kavárně Kulturního zařízení v severním křídle zámku. Tato výstava přibližuje historické osudy izraelského národa a formování státu Izrael a integraci arabských Židů.

V neděli 5. března se mohou zájemci zúčastnit komentované prohlídky výstavy se zástupcem vedoucí diplomatické mise velvyslanectví státu Izrael v ČR Eranem Šmuel Juvanem od 15.30 hodin, na níž o půl hodiny později naváže beseda na téma Aktuální situace na Blízkém východě, kde se k panu Juvanovi přidá místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Bartošek. Besedu pěvecky doprovodí Tereza Válková s klavírním doprovodem.

Svým programem k Chaverutu přispívá také Malá scéna za oponou, kde se v neděli 12. března uskuteční koncert první plzeňské kosmopolitně-liberální klezmerové skupiny Mi Martef hrající moudré i rozverné písně Židů. Opravdový zpěv křehké zpěvačky a zakladatelky kapely Karol Kašeové doprovází Ivan Kudrna na festovní kontrabas, Jarek Jurečka na skočnou harmoniku a Peter Heider na tklivé housle. Jejich repertoár se klene od Birobidjanu, přes Belz až po sefardské Toledo.

Vstupenky na tento koncert jsou dostání také v předprodeji v Turistickém informačním centru ve Valašském Meziříčí a online na stránkách Kulturního zařízení www.kzvalmez.cz.

Měsíc přátelství poté zakončí v neděli 19. března beseda na téma Víra a terorismus, které se zúčastní Rabín židovské kongregace Bnej Israel, důstojník Izraelských obranných sil a intruktor bojového umění Krav maga David Bohbot.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků