Hlavní obsah
NJ feat. Uhřík v inscenaci Třicetosm dva Foto: Vlasta Červenková

Valaši a ZDIVIDLA ovládli meziříčské Setkání divadel - Malé jevištní formy 2016

Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí pořádalo tradiční přehlídku amatérských divadelních souborů z Moravy, Setkání divadel – Malé jevištní formy 2016. 38. ročník ovládl místní soubor Valaši v pohybu a ZDIVIDLA Ostrava, kteří si odnesli doporučení na celostátní přehlídky i festivalové sošky.

NJ feat. Uhřík v inscenaci Třicetosm dva Foto: Vlasta Červenková
Valaši a ZDIVIDLA ovládli meziříčské Setkání divadel - Malé jevištní formy 2016

Letošní ročník přehlídky Setkání divadel – Malé jevištní formy 2016 se opět konal v malebném prostředí meziříčského zámku Žerotínů. Prostory M-klubu a velkého sálu zaplnily amatérské soubory z Moravy a podle poroty se jednalo o zvláště silný ročník, na kterém se oproti jiným českým přehlídkám kladl velký důraz na vizuální stránku, a celková atmosféra se nesla ve zvláště příjemném duchu.

„Jsem velmi rád, že jsem dostal pozvání, protože to je jedna z nepříjemnějších přehlídek, které jsem měl tu čest navštívit. Máte tady úžasné prostředí a nádherný zámek, který tvořil jedinečnou atmosféru. Dále sem přijíždí nesmírně zajímavé soubory a těší mě i společnost diváků. Přicházejí v množství větším než hojném, což vůbec není samozřejmost. Velkým zážitkem pro mě bylo to, že se jednalo opravdu o divadelní festival se vším všudy a nešlo jen o přehlídku divadelních kusů,“ hodnotí letošní ročník předseda poroty Michal Zahálka.

A jak to všechno dopadlo? Malé jevištní formy ovládl místní soubor Valaši v pohybu, kteří se přehlídky zúčastnili druhým rokem a ostravská ZDIVIDLA, jež jsou pravidelnými účastníky. Porota doporučila Valachy v pohybu s představením Vznikne? společně s novojičínským souborem NJ feat. Uhřík s hrou Třicetosm dva na 55. ročník celostátní přehlídky experimentujícího divadla Šrámkův Písku.

Valaši v pohybu navíc získali největší počet bodů v hlasování diváků a obdrželi Cenu Josefa Fabiána. Na 14. celostátní přehlídku studentských divadelních souborů Mladá scéna do Ústí nad Orlicí byl doporučen soubor ZDIVIDLA Ostrava s inscenací Zahradní slavnost – část 2. Jednání. A oba hlavní herci si ze závěrečného semináře odnesli Cenu za nejlepší herecký výkon.

„Hodně dlouho si budu pamatovat soubor Valaši v pohybu a jejich inscenaci „Vznikne?“ Minimálně v dnešním představení se odehrávalo něco nesmírně silného. Zároveň se jednalo o vtipnou věc, která bezprostředně reaguje na podněty okolí. Hodně důležité je to, že hra vznikala tady a teď. Provedení nebylo šíleně přehrané a divák byl účastníkem. Tohle když se hercům podaří, máme postaráno o skvělý zážitek. Nevím, zda je to tak každým rokem, letošní ročník, kterého jsem byl součástí, byl na improvizované scény zvláště bohatý. Možná to je nějaká valašská specializace,“ dodal Michal Zahálka, předseda poroty, překladatel a teatrolog.

Krajská postupová přehlídka Setkání divadel – Malé jevištní formy 2016 se v Kulturním zařízení města Valašského Meziříčí uskutečnila od pátku 18. března do soboty 19. března. Festival pořádá Kulturní zařízení města Valašského Meziříčí ve spolupráci s NIPOS Artama Praha za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Fondu kultury Zlínského kraje a Města Valašského Meziříčí. Sponzorem festivalu je firma CS Cabot.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků