Hlavní obsah

V zrekonstruovaném muzeu v Dobrušce se připravují dvě nové stálé expozice o historii města

Novinky, Dana Ehlová

Po více než polovinu loňského roku probíhaly ve Vlastivědném muzeu v Dobrušce rozsáhlé stavební práce související s rekonstrukcí této, jedné z nejstarších, budov ve městě. V přízemí muzea a v části prostor vedlejší synagogy je v současné době připravována nová stálá expozice.

Foto: Dana Ehlová

Krásně zrekonstruované muzeum a synagoga na Šubertově náměstí v Dobrušce

Článek

Rekonstrukce připravila nejen nové prostory v přízemí budovy, ale jak řekl ředitel muzea Mgr. Jiří Mach: „Nabídla velkou a vzácnou příležitost podívat se do minulosti v této podobě, protože kdy se přihodí, že by se kopalo v interiérech domů jako tady v muzeu a předtím ve vedlejší synagoze. Některé objevené indicie ukazují až do 15. století, což je v případě Dobrušky velmi stará záležitost. Poznatky se stále vyhodnocují a veřejnosti je chceme představit na výstavě v říjnu roku 2013.“

A k tomu, co se ukázalo, pokračoval: „Pravděpodobně před polovinou 16. století, tedy před rokem 1565, kdy město zničil první velký, historicky známý požár, byly dispozice domů jiné – gotické. Ale základní urbanistická koncepce byla už v té době stanovena. Po roce 1565 došlo k velké přestavbě města v podstatě do podoby, v jaké ho známe dnes, i když v početných úpravách zejména z 19. a také bohužel z 20. století, kdy v bezprostředním sousedství renesančního jádra byly postaveny nevhodné bytové domy.“

V nových prostorách muzea se připravují dvě stálé muzejní expozice, neboť od roku 1980, kdy byla zbořena stará budova muzea, Dobruška bohužel nic takového neměla.

„Expozice bude mít dvě části. Jedna bude nazvána Příběh města Dobrušky a druhá Příběh dobrušské židovské obce. V první části budou stručně shrnuty dějiny města od té nejstarší doby, vlastně ještě předtím, než bylo město existovalo - z dob, kdy se objevily stopy nějakého lidského pobytu, tzn. od pravěku. Zajímavým a atraktivním exponátem bude třeba mamutí kel, který se našel v křovické cihelně, expozice zahrne i středověk, národní obrození a další období. Současnost bude představována mimo jiné oblečením pro Olympijské hry v Londýně, inspirovaným obrazem Františka Kupky,“ přiblížil ředitel muzea přípravy.

„Druhá část expozice bude věnována historii dobrušské židovské obce, protože v této lokalitě se nacházelo židovské ghetto. Bude sledovat historii od 16. a 17. století, až do holocaustu v roce 1942. Jeden panel přinese poznatky z projektu Zmizelí sousedé, na němž se loni podíleli studenti gymnázia ve spolupráci s muzeem, a podařilo se jim jít po stopách židovských obyvatel, kteří tady žili. Díky projektu byli vyzpovídáni četní pamětníci i potomci některých židovských obyvatel a vznikla tak zajímavá prezentace,“ dodal Jiří Mach.

Scénář obou expozic zahrnuje především nosné věci z dějin města a připravil ho sám ředitel muzea. Výtvarné řešení je dílem ateliéru Zdeňka Bláhy, jež má za sebou nespočetnou řadu výstav a expozic, jeho realizace byla svěřena firmě Lotech design Praha. K tomu Jiří Mach dodal: „Je to šťastná volba, vždyť tato firma dělala výtvarné řešení expozic Egyptského muzea v Káhiře nebo petrohradské Ermitáže, u nás byla pověřena např. instalací výstavy Rožmberkové na Pražském hradě. Naše expozice musí být dokončena v září 2013.“

Reklama

Výběr článků

Načítám