Hlavní obsah
Vesnicí roku Zlínského kraje se stala Ratiboř. Foto: Zlínský kraj

V Ratiboři na Vsetínsku převzaly ocenění úspěšné obce letošního krajského kola Vesnice roku

Sváteční den zažila v neděli 28. července obec Ratiboř na Vsetínsku, která vyhrála letošní krajské kolo soutěže Vesnice roku a stala se tak hostitelem i pořadatelem slavnostního ceremoniálu.

Vesnicí roku Zlínského kraje se stala Ratiboř. Foto: Zlínský kraj
V Ratiboři na Vsetínsku převzaly ocenění úspěšné obce letošního krajského kola Vesnice roku

„Pro hosty, mezi nimiž Zlínský kraj zastupovali statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop a radní Michaela Blahová, Ratibořané připravili bohatý program, jehož součástí byla prohlídka obce včetně jízdy v historických kočárech, bohoslužba v evangelickém kostele a také vystoupení Zvonků dobré zprávy, krojovaných dětí či souboru Mužáci,“ sdělila Helena Mráčková z tiskového oddělení krajského úřadu.

Zlatou stuhu za prvenství v krajském kole získala Ratiboř za strategické plánování, intenzivní přístup k obnově vesnice, za podporu vzniku a udržování lidových tradic a jejich prezentaci, za aktivní kulturní a společenský život a pestrou spolkovou činnost. Ratiboř zároveň postoupila do celostátního kola, které se uskuteční v září.

Do letošního ročníku se přihlásilo osm obcí Zlínského kraje. Komise je na jaře všechny navštívila, aby se během dvou hodin mohly prezentovat svými rozvojovými dokumenty, investičními záměry, úspěšnými realizacemi, spolkovou činností, péčí o zeleň i krajinu apod.

„Oceněny byly i další obce nejen tradičními stuhami, ale také diplomy za mimořádné aktivity, jimiž vynikají a mohou být příkladem pro ostatní. Zlínský kraj jim rozdělil odměny v celkové výši 720 tisíc korun.  Významné dotace pro oceněné obce jsou uvolňovány také ze státního rozpočtu, kdy držitel Zlaté stuhy získává jeden milion korun, za Oranžovou stuhu obec dostane 600 tisíc korun apod.,“ řekla Mráčková.

„Chtěl bych poděkovat všem, kdo se letos do Vesnice roku zapojili jako soutěžící nebo jako organizátoři či členové hodnotitelské komise. Děkuji za vaši snahu a nasazení a za dosažené výsledky. Je obdivuhodné vidět, jak vesnice žijí a co všechno v nich lidé dokážou,“ prohlásil k přítomným statutární náměstek hejtmana Jiří Sukop.

„Letos se ve Zlínském kraji přihlásilo pouze osm obcí, je to nezvykle nízké číslo, ale rozhodně tím neutrpěla kvalita, myslím, že spíše naopak,“ dodal Jiří Sukop.

„Nadšení našich lidí, ať už těch, kteří zajišťují spolkovou činnost nebo zabezpečují chod vesnice, je skutečně velké a myslím, že právě díky tomu jsme se dostali až sem. Nejvíce jsme pyšní na novou mateřskou školu, ale rozhodně tím nekončíme. Plánujeme revitalizovat náves a doufám, že se nám to podaří, abychom mohli slavnostní převzetí ocenění Vesnice roku uspořádat již na novém,“ zdůraznil bezprostředně po vyhlášení výsledků krajského kola starosta Ratiboře Martin Žabčík.

Zlínský kraj je v mezikrajském srovnání vůbec nejúspěšnějším regionem z celé České republiky. Za dobu existence soutěže v celostátním finále získal prvenství již šestkrát - Liptál, Lidečko, Komňa, Kateřinice, Kašava, Dolní Němčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků