Hlavní obsah
Foto: martinlugger.com

V ráji mezi Alpami a Jadranem

Alpsko-jadranská stezka je úplně nová, pestrá, 690 km dlouhá trasa pro pěší turistiku vedoucí třemi státy a třemi kulturami – Rakouskem, Slovinskem a Itálií. Od úpatí majestátního Grossglockneru až k azurově modrému moři s nádhernými výhledy do „rajské zahrady“. Cílem je Jadran u Terstu.

Foto: martinlugger.com
V ráji mezi Alpami a Jadranem

Od Grossglockneru k moři...

Putování je rozděleno do celkem 38 etap, každá o délce okolo 17 km, a vede přes Korutany, Furlansko-julské Benátsko a Slovinsko. Celkem 690 km směrem na jih.

Celou cestu doprovází poutníky mírné středomořské klima, mnoho slunečných dní, a příjemné teploty. A samozřejmě také jedinečné výhledy a panoramata v tomto ráji mezi Alpami a Jadranem.

Z  Korutan podle divoké Soči

První ze sedmi etap vede Korutanami přes slunečné a idylické údolí Mölltal s jedinečným panoramatem okolního alpského světa třítisícovek. Na cestě  mimo jiné pozoruhodnosti navštívíte apriašské vodní mlýny (Apriacher Stockmühlen).

K nejkrásnějším turistickým oblastem Korutan patří jednoznačně Millstättské Alpy. Rozkládají se v jakémsi oválu, uprostřed kterého leží Millstättské jezero, druhé největší korutanské jezero, tady je velmi oblíbená a vynikající koupačka, určitě se trochu zdržíte, hlavně pokud bude pálit slunce jako z reklamy na opalování. 

Jezero se nachází ve středu krásné krajiny Národního parku Nockberge, přes nějž vedou etapy 13 a 14. Kolem Ossiašského jezera se vine poslední etapa, která protíná výhradně korutanské oblasti. Vede z Veldenu am Wörthersee do Baumgartnerhöhe nedaleko Faakerského jezera.

Poté opustíte Rakousko a vykročíte zvesela do Slovinska, kde cesta pokračuje kolem divoké Soči (italsky Isonzo), jedné z nejhezčích evropských řek. V první světové válce zde probíhaly velmi těžké boje, občas narazíte na pevnosti či muzea. Nejznámější je Kobarid neboli Capporetto. Minout nelze Lipici, kde se chovají proslulí bílí koně, dodávaní na habsburský císařský dvůr.   

Italský konec u prohřátého Jadranu

Hranici překročíte v oblasti Collio, přes město zapsané na listině UNESCO  Cividale del Friuli pokračujete vinařskou oblastí do  Cormòns, překrásnho městečka v habsburském stylu. Za návštěvu nestojí jen místní kostely, ale také oblastní vinotéka (enoteca) s nabídkou všech vín z regionu. Tady se vám pohled projasní nebo trochu rozostří.  

O několik etap dále dorazíte do města Duino, kde známý lyrický básník R. M. Rilke napsal své nejznámější dílo Elegie z Duina (Duineser Elegien). A už jen pár kilometrů a konečně dorazíte do cíle cesty - města Muggia v terstském zálivu. Přivítá vás  idylické přístavní městečko, ve kterém je na každém kroku cítit vliv benátské kultury. Cesta je pro pěší i pro cyklisty, všude je zajištěn perfektní servis, zavazadla v doprovodných vozech, servisy pro cyklisty, dobíjecí stanice pro stále oblíbenější elektrokola.  

Zkrácená varianta: Okruh třemi zeměmi se skládá z celkem šesti denních etap s celkovou délkou 123 km, vedou přes Korutany, Furlansko-julské Benátsko a Slovinsko. 

Další informace na www.alpe-adria-trail.com

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků