Hlavní obsah
Zapalování svící v Plzni v roce 2011 Foto: Karel Šimr

V Plzni vzplanou svíčky za zesnulé děti

Světový den památky zesnulých dětí připomíná druhou prosincovou neděli mezinárodní řetězec zapalování svící. Podruhé se k němu letos připojí také v Plzni.

Zapalování svící v Plzni v roce 2011 Foto: Karel Šimr
V Plzni vzplanou svíčky za zesnulé děti

V plzeňském KVK centru (Malesická 10) bude v neděli 9. prosince od 18 hodin na programu kromě vlastního zapalování svíci také čtení vzpomínek a básní Mileny Harmáčkové a Petry Dudové, vystoupení souboru historické hudby BONI AMICI nebo promítání filmu "Když zemře dítě - o Dlouhé cestě a o naději".

"Vzpomínka na zemřelé dítě je vždycky bolestná. Kromě toho ale člověk může znovu prožít také něhu vůči svému dítěti a vděčnost za to, že s ním mohl v životě být", říká Milena Harmáčková z Mariánských Lázní, které před šesti lety zemřela dvouletá dcera a nyní pomáhá dalším rodičům jako laická poradkyně o. s. Dlouhá cesta.

Akce „Zapalme svíčku“ - Světový den památky zesnulých dětí -  vychází z tradice mezinárodní organizace „Soucitní přátelé“. Poprvé byla organizována v roce 1997 ve Spojených státech. Tento den spojuje rodiny a přátele po celém světě. Svíčky se zapalují vždy druhou neděli v prosinci v 19.00 hodin místních časů a tvoří virtuální vlnu světla. Stovky a tisíce lidí společně vzpomínají a uctívají památku dětí, které zemřely v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny.

"Velmi nás potěší, pokud se zapojíte do podpory tohoto dne – připomínkou na nějaké veřejné kulturní či jiné akci nebo zapálíte svíčku doma se svou rodinou a přáteli," říká předsedkyně sdružení Dlouhá cesta Martina Hráská.

Ke vzpomínkovým setkáním o druhé prosincové neděli se v ČR mohou lidé připojit například také v Praze, Brně, Ostravě, Zlíně, Jihlavě nebo Českých Budějovicích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků