Hlavní obsah
Hlavní budova Techmanie bude otevřena na den učitelů, tedy již 28. března. Foto: Techmania Science Center

V plzeňské Techmanii zavěšují "ježky"

Práce na rekonstrukci hlavní expoziční haly plzeňské Techmanie se přibližují ke zdárnému dokončení. V rozsáhlé průmyslové stavbě z roku 1917, která se rozkládá na téměř 10 000 metrech čtverečních, byl aktuálně instalován první ze tří tzv. sonických ježků.

Hlavní budova Techmanie bude otevřena na den učitelů, tedy již 28. března. Foto: Techmania Science Center
V plzeňské Techmanii zavěšují "ježky"

Jedná se o originální designově-funkční zařízení, které řeší odraz hluku od desítky metrů vysokých stěn bývalé škodovácké haly.

Techmania zrekonstruovanou stavbu s novými interaktivními expozicemi zpřístupní již za dva měsíce.

„Po dvou letech trvání stavebních prací se nyní dostáváme do závěrečné fáze a věnujeme se funkčním a estetickým úpravám interiéru. Aktuálně byl například instalován tzv. sonický ježek, na zakázku navrhované zařízení, které v rozlehlé hale poskytne vynikající zvukovou absorpci a zároveň svým originálním designem každého zaujme,” uvedl technický manažer Techmanie Jiří Vlasák.

"Ježek" je jedním z funkčních prvků, jimiž Techmania reaguje na skutečnost, že její expozice budou umístěny v historickém objektu z roku 1917. Průmyslovou stavbu, která v minulém století sloužila např. jako výrobna elektrických lokomotiv či ozubených kol, je nutné adaptovat pro statisíce budoucích návštěvníků a přizpůsobit modernímu návštěvnickému provozu. Série "ježků" tak např. řeší problém odrazu či tříštění zvuku v obrovských továrních prostorách.

„Jedná se o akustické podhledy zavěšené na ocelových lankách a konstrukcích. Ježci jsou souborem designovaných prvků Ecophon Master, které poskytují vynikající zvukovou absorpci a zároveň díky svému originálnímu tvaru zaujmou úplně každého,” uvedl Jiří Vlasák.

Kromě instalace ježků se v hlavní hale Techmanie aktuálně pracuje např. na brokování podlah před finálním nátěrem, osazuje se zábradlí na všech schodištích, probíhá instalace osvětlení a audiovizuální techniky v multifunkčním sále. Konečné výmalby a pokládka podlahových krytin, jakož i další dokončovací práce, budou hotové do druhé poloviny února, kdy hlavní expoziční halu Techmanie čeká kolaudace.

Hlavní budova Techmanie, nabízející rodinnou zábavu, neformální vzdělávání a expozice zaměřené na lidské tělo, obnovitelné zdroje energie či supermoderní laboratoře pro školy, bude otevřena na den učitelů, tedy již 28. března.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků