Hlavní obsah
Foto: F.-P. Bürger, Festung Königstein

V pevnosti Königstein budou o víkendu porcovat desetimetrovou vánoční štolu

Saská pevnost Königstein v blízkosti českých hranic jde z akce do akce, Němci vědí, jak přitáhnout návštěvníky a vydělat peníze. Tradiční jsou adventní víkendy, to je tu veselo a nermutno, dobře činí teplé víno proložené šnapsem, k tomu tradiční wurst nebo pečivo, všichni se ale těší na štolu.

Foto: F.-P. Bürger, Festung Königstein
V pevnosti Königstein budou o víkendu porcovat desetimetrovou vánoční štolu

V sobotu ve 14 h bude slavnostně zahájen 17. Historický romantický vánoční trh slavnostním nakrojením pevnostní štoly.

Otevřeno je o adventních víkendech, a sice v sobotu a v neděli 1. a 2. 12. | 8. a 9. 12. | 15. a 16. 12. | 22. a 23. 12. - vždy od 11 do 19 hodin.

Letošní trh bude rozšířen i o podzemní prostory pevnostních kasemat.  Pískovcové klenby kasemat Medvědí díra (Bärenlochkasematten) v bílé záři tradičních ochranovských hvězd (adventní hvězdy z Herrnhutu) poskytnou tajuplné pohádkové místo pro zdobné stánky regionálních obchodníků. Délka podzemních chodeb trhu je 180 metrů.

Venku na tržišti jsou další středověké stánky různých místních umělců a řemeslníků, u kterých návštěvníci zajisté najdou zcela neotřelé nápady na neotřelé vánoční dárky. Je k dostání i lahodná pevnostní štola, svařené víno či punč. Součástí trhu je též betlém s opravdovými zvířaty, dřevěná vánoční pyramida z Krušných hor a výzdoba s 250 vánočními stromečky.

Pevnost nabízí rovněž bohatý vánoční program. Od kreativní dílny pro děti, přes loutková pohádková představení až po výstupy žonglérů a kejklířů či historickou vánoční hudbu. A nesmíme zapomenout ani na Mikuláše a jeho chaloupku, na které je speciální schránka, do níž mohou děti vhodit dopis Ježíškovi.

Pozoruhodný je také adventní kalendář ve Starých kasárnách (Alte Kaserne). Ten v sobě snoubí hned dvě nej: se svými 112 metry je to nejdelší adventní kalendář, který se nachází v nejstarších dochovaných kasárnách v Německu. Tam, kde kdysi bydleli vojáci se svými rodinami, se o 420 let později otevře každý prosincový den jedno rozzářené okénko. A když se v Saském Švýcarsku zešeří, ozáří celou adventní podívanou romantické světlo vánočních řetězů, které jsou dohromady více než 1,3 km dlouhé.

Ke každoročním vrcholným událostem na Königsteinu zajisté patří i porcování letos již 10,17 metru dlouhé vánoční štoly upečené v pevnostní pekárně. Tato štola bude porcována a nabízena při zahájení 17. historický romantických vánočních trhů v sobotu 1. prosince v 14 hodin. Uvedená štola je s každým novým ročníkem adventních trhů vždy o jeden centimetr delší.

V působivé adventní atmosféře pevnosti Königstein se hosté mohou naladit nejen na Vánoce, ale vypravit se také vstříc více než čtyři století dlouhé historii, která zde na hosty dýchá na každém kroku, ze zdí a hradeb pevnosti rozkládající se na náhorní plošině o rozloze devíti pražských Staroměstských náměstí. Na vánoční trh (1. a 2. 12. | 8. a 9. 12. | 15. a 16. 12. | 22. a 23. 12., so–ne 11–19 hodin) se neplatí žádné vstupné, ale je nutné zaplatit běžné vstupné do pevnosti. Všechny výstavy na pevnosti jsou otevřené, je tudíž možné navštívit také všechny vnitřní prostory pevnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků