Hlavní obsah
Na scéně Vladimír Čapka, David Viktora, Petr Houska a Tomáš Jirman. Foto: archiv NDM Ostrava

V Ostravě se blíží premiéra politicky (ne)korektní komedie Veřejné blaho aneb Deskový statek

V předvečer předčasných voleb – 24. října – uvede Národní divadlo moravskoslezské Ostrava premiéru komedie Veřejné blaho aneb Deskový statek, která pojednává o korupci a lobbingu. Režisérem inscenace je Janusz Klimsza.

Na scéně Vladimír Čapka, David Viktora, Petr Houska a Tomáš Jirman. Foto: archiv NDM Ostrava
V Ostravě se blíží premiéra politicky (ne)korektní komedie Veřejné blaho aneb Deskový statek

První činoherní premiérou nové sezóny v NDM bude inscenace hry Veřejné blaho aneb Deskový statek, která byla napsána před sto lety, ale přesto je nečekaně aktuální.

"Komedie řeší předvolební lobbování, kupování volebních hlasů, přeběhlictví poslanců, respektive radních... Propojení politiky s byznysem. A dojde i na tzv. šedou ekonomiku. Vidím v tom velmi silné paralely k dnešku," podotýká režisér Janusz Klimsza.

"Naše inscenace míří k formě prvorepublikového retra, tedy atmosférou a jistou stylizací postav se chceme pokusit o jakousi obdobu filmů pro pamětníky. Autor byl velkým zastáncem tzv. populární komedie, řešící aktuální problémy vtipnou, srozumitelnou, ale zároveň inteligentní formou. Doufám, že naše inscenace bude mít tyto přívlastky," dodal.

Komedie Václava Štecha (1859 –1947) přivádí na scénu všemi mastmi mazaného podnikatele s politickými ambicemi, který by byl rád zvolen starostou, k čemuž mu má dopomoci partička dobře situovaných a vysoce postavených přátel – dobře totiž vědí, že i na jejich blaho dojde řada… Druhým dějištěm je realitní kancelář, kde se místo koupě nemovitostí kupodivu domlouvají sňatky...

Dramaturg Marek Pivovar vysvětluje: "Když jsme hru zařazovali na repertoár, věděli jsme, že téma volebních čachrů a korupce na radnici je aktuální dnes stejně jako před sto lety, kdy byl její text napsán. Ale netušili jsme, že se s premiérou trefíme do předčasných voleb a že Veřejné blaho tak bude náhle tématem ne aktuálním, ale přímo žhavým. Abych řekl pravdu, naše nečekaně nalezené věštecké schopnosti nás zaskočily. Pokusíme se tedy pro příští sezónu objevit nějakou hru o tom, jak je všechno v pořádku, lidé žijí v harmonii a volení zástupci, které platíme ze svých daní, si počínají tak, že není důvodů ke stížnostem ani k policejnímu vyšetřování. Co myslíte, existuje taková hra? A trefíme se znovu?"

V hlavní roli všemi mastmi mazaného podnikatele s politickými ambicemi se představí David Viktora. Dalších rolí se zhostí Petra Lorencová, Pavlína Kafková, Tomáš Jirman, Jan Fišar, Vladimír Čapka, Lada Bělašková a mnozí další.

Scéna je dílem Martina Víška, kostýmy navrhla Eliška Zapletalová

Premiéra politicky (ne)korektní komedie Veřejné blaho anebo Deskový statek se koná ve čtvrtek 24. října v 18.30 hodin v Divadle Jiřího Myrona.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků