Hlavní obsah
Foto: Zlín Film Festival

V Olomouci vystavují filmové klapky

Již 21. ročník projektu Salonu filmových klapek zavítal při své Klapka tour v těchto dnech opět do Olomouce. Unikátní umělecká díla od předních českých výtvarníků ztvárněná na filmové klapce zde jsou k vidění v prostorách Galerie Bohéma na Dolním náměstí od 26. března do 2. dubna.

Foto: Zlín Film Festival
V Olomouci vystavují filmové klapky

Symbolickým klapnutím zahájila první moravskou letošní výstavu výtvarnice Věra Hejdová, která se do projektu Zlín Film Festivalu zapojila již po desáté. Aktuální kolekci Salonu filmových klapek tvoří 145 originálních děl. Mezi výtvarníky, kteří filmovou klapku povýšili na umělecké dílo, nechybí ani tentokrát taková jména, jako Kristian Kodet, Jiří Slíva, Ivan Baborák, Boris Jirků a další významní výtvarníci.

I letos na svých klapkách zobrazují umělci oblíbené filmové a dětské motivy, které jsou mezi dražiteli velmi oblíbené a vyhledávané.

„Přestože se řada z výtvarníků do projektu zapojuje od jeho samotného počátku, jsou i takoví, kteří se na čas ve své klapkové tvorbě odmlčeli a po letech se teď opět do projektu zapojili,“ říká členka správní rady nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN a umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. „Pro některé z nich byla impulsem a inspirací naše loni vydaná publikace ke 20. výročí projektu,” upřesnila.

Do aktuální kolekce tak svými klapkami opět přispěla například Iva Hüttnerová, Jaromír Gargulák, Rea Šimlíková a Ingrid Kitzbergerová  nebo zlínský výtvarník Maroš Chury, jehož klapky v minulosti dosahovaly dražebních rekordů. 

Letošní 21. ročník Salonu filmových klapek odstartoval v polovině března v Mladé Boleslavi. Výstava uměleckých klapek se při své cestě kromě Olomouce zastaví i v Praze a Brně. Expozice klapek se však vydá i za hranice – umělecká díla se totiž představí v dubnu také na půdě Evropského parlamentu v Bruselu.

Tradiční aukce se uskuteční v neděli 27. května v Kongresovém centru ve Zlíně v době konání 58. ročníku Zlín Film Festivalu – Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež.

Výtěžek aukce bude stejně jako v přechozích letech věnován na podporu autorských snímků studentů filmových škol a dalším začínajícím tvůrcům. Hned v pondělí 28. května dopoledne vybere Nadační fond FILMTALENT ZLÍN na základě soutěže projekty (výstavy, dokumentární, hrané a animované filmy), které budou z výtěžku z aukce podpořeny.

Za dosavadních 20 ročníků existence Salonu filmových klapek vzniklo přesně 2222 umělecky ztvárněných filmových klapek. Během 57. ročníku Zlín Film Festivalu bylo toto jubileum jedním z jeho hlavních témat. Nyní jej připomíná také unikátní publikace „Salon filmových klapek 1998 – 2017 Zlín,“ která vyšla loni v listopadu. Obsáhlá kniha podrobně mapuje jednotlivé ročníky, zahrnuje kompletní přehled všech vytvořených klapek, komentáře výtvarníků i úspěšných dražitelů klapek a představuje také více než 350 projektů, které byly celkovou částkou přes 30 miliónů korun získaných z dražeb těchto uměleckých děl podpořeny.

KLAPKA TOUR 2018:

Mladá Boleslav (ŠKODA Muzeum) 14. - 23. 3.

Olomouc (Galerie Bohéma) 26. 3. – 2. 4.

Praha (Divadlo Hybernia) 4. -  19. 4.

Brusel (Evropský parlament) 23. - 26. 4.

Brno (Galerie Dílo) 30. 4. - 10. 5.

Zlín (OC Zlaté Jablko) 15. - 23. 5.

Zlín (Kongresové centrum) 25. - 27. 5.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků