Hlavní obsah
Zástupkyně nadačního fondu LA VIDA LOCA společně s primářem MUDr. Liborem Slováčkem staniční sestrou Bc. Irenou Stromšíkovou. Foto: Michal Václav

V Nemocnici Valašské Meziříčí odstartoval projekt Život v kufříku

Miminka narozená v porodnici Nemocnice Valašské Meziříčí, která putují do adopce nebo přechodné pěstounské péče, budou nově dostávat na cestu z valašskomeziříčské nemocnice kromě lékařské zprávy i malou pozornost.

Zástupkyně nadačního fondu LA VIDA LOCA společně s primářem MUDr. Liborem Slováčkem staniční sestrou Bc. Irenou Stromšíkovou. Foto: Michal Václav
V Nemocnici Valašské Meziříčí odstartoval projekt Život v kufříku

Nemocnice se zapojila do projektu Život v kufříku, díky kterému si miminka s sebou odnesou kufřík s památníkem, fotkami, pleteným oblečením, hračkami a dalšími pozornostmi.

Název projektu „Život v kufříku“ odpovídá i hlavní náplni této myšlenky. Děti, které poputují k adopci, dostanou na památku kufřík, ve kterém budou informace o jejich narození.

„V naší porodnici se každým rokem narodí několik dětí, jichž se biologičtí rodiče po narození vzdají. V loňském roce šlo o čtyři děti, za první pololetí tohoto roku jsou to děti dvě,“ říká staniční sestra novorozeneckého oddělení Irena Stromšíková, která od Nadačního fondu LA VIDA LOCA převzala společně s primářem dětského a novorozeneckého oddělení Liborem Slováčkem deset kufříků určených pro tyto odložené děti a také tiskárnu k pořizování fotografií.

Společně s kolegyněmi nyní budou moci těmto odloženými dětem zaznamenávat jejich první dny po narození. „Přiložíme do kufříku kromě identifikačního náramku také vzpomínkovou kartičku s otiskem chodidla,“ doplňuje staniční sestra Stromšíková. Součástí kufříku je památník, do kterého sestřičky mohou napsat, jak se miminko po narození chovalo, jaké bylo zrovna počasí nebo kdo se o něj celou dobu staral. Je zde také dudlík, kojenecká láhev, fotoalbum a ručně pletená soupravička, kterou upletly klientky domovů seniorů z celé České republiky.

„Velmi dobře si uvědomujeme, že pro dítě je velmi důležité najít si a upevnit svou identitu. Právě vzpomínkový kufřík může být jedním z nástrojů, jak najít své kořeny a ztotožnit se s nimi. Sestřičky a pak i adoptivní rodiče tak do něj mohou libovolně vkládat fotografie, otisky nožiček nebo první kresby dítěte. Invenci a kreativitě se meze nekladou a naším cílem je rozšířit tuto myšlenku po celé České republice,“ vysvětluje Martina Wojtylová Opava, zakladatelka Nadačního fondu LA VIDA LOCA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků