Hlavní obsah
Bruederstrasse Foto: Alexander Roemisch

V německém Görlitzu se velmi líbilo Bradu Pittovi

Görlitz je nejvýchodnější a pro mnohé nejkrásnější město Německa. Při natáčení filmu Hanební parchanti obdivoval jeho památky i Brad Pitt. Prý mu zde hlavně chutnalo. Görlitz se dělí na dvě části (východní část leží už v Polsku a jmenuje se Zgorzelec, česky Zhořelec), rozdělení ovšem není vůbec patrné.

Bruederstrasse Foto: Alexander Roemisch
V německém Görlitzu se velmi líbilo Bradu Pittovi

Město přináleželo také Českému království, zprvu jako osada za Václava I., od roku 1329 až do třicetileté války nepřetržitě. Zprvu jako součást Šestiměstí spolu s Žitavou, Kamencem, Budyšínem, Lobavou a Lubaní. Od roku 1396 jako součást Horní Lužice. Ve třicetileté válce bylo zničeno a vydrancováno, Pražský mír je v roce 1635 přiřkl Sasku. Po napoleonských válkách připadlo Prusku, jako součást Slezska.

Po podepsání Postupimské dohody se tu usídlilo mnoho Němců vyhnaných z východních území. Dohoda také stanovila německo-polské hranice na Odře a Nise, tím bylo město rozděleno. Nyní je znovu součástí Saska. Žije tu asi 57 tisíc obyvatel, je důležitým cestovním uzlem.

Středověk, secese a dvojslavnosti

Šarm města, které kupodivu uniklo běsnění fronty na konci druhé světové války, spočívá nejen v jeho středověké atmosféře. Můžete se o tom přesvědčit při různých oslavách a festivalech.

Například při Festivalu krátkých filmů tří zemí s příspěvky z Německa, Polska a České republiky, nebo při pouličním divadelním festivalu Via Thea, na kterém se potkávají umělci a divadelní soubory z celé Evropy. Samozřejmě i na Zgorzeleckých městských slavnostech, které se konají vždy koncem srpna o stejném víkendu jako Görlitzské staroměstské slavnosti. Dvojité městské slavnosti, které se takto neslaví nikde jinde, jsou dvojím důvodem k nekonečnému veselí.  

Ve městě je na 3500 památkových objektů, určitě budete obdivovat ulice a náměstí z gründerského období a krásné secesní domy s mnoha půvabnými detaily. Zážitek z nakupování nabízí obchodní dům na náměstí Demiani. Tento klenot ryzí secese, který v téměř nezměněné podobě přečkal dlouhá desetiletí plná změn, je charakteristický svým obrovským světlíkem a galerijně uspořádanými prodejními plochami.

V těsné blízkosti lze obdivovat také Schönhof, jednu z nejokázalejších budov ve městě, ve které byl dříve pivovar. Dnes je domovem Slezského muzea, ve kterém najdete umělecké řemeslo 17. - 19. století, řemeslné a průmyslové výrobky a umění z 19. a počátku 20. století. Nejen děti si zcela jistě najdou něco pro potěšení v görlitzském Muzeu hraček.

Přes 4000 hraček z Krušnohoří/ Erzgebirge vás zavede do světa hraček od roku 1850 do současnosti.

Pittovi tu chutnalo

Od doby, kdy v Görlitzu natáčel Brad Pitt,  je město také častou volbou při hledání filmové kulisy. Například scéna před místní radnicí, s hodinami z roku 1524, vykouzlí na plátně čirou renesanci.

Už v dobách NDR se zde znovu a znovu točily historické filmy a pohádky. Po převratu se Görlitz stal znovu Paříží 19. století a před nedávnem tady Brad Pitt s kolegy natáčel film Hanebný pancharti.

Možná zde ale byli i kvůli rustikální německé kuchyni, kterou může Görlitz nabídnout. Jednou z adres, kde se můžete výtečně najíst, je starobylý hostinec Zur schwarzen Kunst s otevřeným krbem, příjemným sklepením a pivní zahrádkou.  

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků