Hlavní obsah
Výstava Tomáše Bati v muzeu Grévin Foto: Petr Mráček

V muzeu Grévin byla slavnostně otevřena výstava věnovaná Tomáši Baťovi

V pražském Muzeu Grévin dnem 2. srpna ožil fascinující svět velkého českého podnikatele Tomáše Bati. Muzeum voskových figurín otevřelo ve spolupráci se zlínskou Nadací Tomáše Bati novou část expozice.

Výstava Tomáše Bati v muzeu Grévin Foto: Petr Mráček
V muzeu Grévin byla slavnostně otevřena výstava věnovaná Tomáši Baťovi

Expozice Svět Tomáše Bati v Muzeu Grévin je vyvrcholením úspěšné roadshow Baťovy mobilní kanceláře, která po českých a moravských městech putovala od května letošního roku. Jejím cílem je oslavit 140. výročí narození Tomáše Bati a blíže seznámit českou veřejnost s touto osobností, způsobem myšlení a předávat tak dále jeho odkaz.

„Myšlenka výstavy Tomáše Bati v Muzeu Grévin se zrodila úplně náhodou, jako většina projektů. Na jedné akci jsme se potkali se zástupci nadace Tomáše Bati, dali jsme se do řeči, pozvali je do muzea a nápad byl na světě. Navíc tato výstava naprosto dokonale zapadla do našeho kreativního konceptu "Grévin - muzeum, které žije" a jsme velmi rádi, že díky této spolupráci v Muzeu Grévin ožívá právě Svět Tomáše Bati. Můžeme tak české veřejnosti interaktivní formou připomenout velkého a inspirativního podnikatele. Vosková socha Tomáše Bati bude po celou dobu výstavy vévodit této speciální expozici. Přijďte se i vy přesvědčit, že Baťa ve své kanceláři vypadá jako živý,” uvedla Daniela Pedret, marketingová a PR ředitelka Muzea Grévin.

„Málokdo ví, že budova, ve které dnes Muzeum Grévin sídlí, byla původně jedním z baťovských obchodních domů a spolupracoval na ní významný český architekt Josef Gočár,” dodala Daniela Pedret.

Baťovu výstavu slavnostně zahájili Daniela Pedret spolu s výkonným ředitelem Nadace Tomáše Bati Ing. Pavlem Velevem, který je velkým znalcem Baťovy éry. Stojí i za projektem roadshow představující Baťovu kancelář v mnoha českých a moravských městech.

Zahájení výstavy si nenechaly ujít ani celebrity, které se přišly s Baťovým světem seznámit: Petra Svoboda, charismatická moderátorka zpráv na TV Nova, modelka a herečka, dále herečka a dabérka Regina Řandová (hlavní role ve filmu Bota jménem Melichar), exministryně zdravotnictví, lékařka-ortopedka Marie Součková. Akci moderoval herec Petr Baťek.

„Expozice mě velmi zaujala. Je skutečně zajímavá a v židli Tomáše Bati a za jeho stolem se mi sedělo hezky. Mám k tomu ale velkou úctu, byl to zajímavý člověk, který toho opravdu hodně dokázal,“ podotkla Petra Svoboda, která prozradila, že “u Bati“ nakupuje hlavně dětské boty a bačkůrky. „Je to taky vlastně jediný obchod, který je má….“

Marie Součková zase coby odbornice přes nohy a boty zmínila, že Baťa vždy dělal velmi kvalitní obuv a hlavně z jeho výroby pochází i zdravotnická obuv. „To je velmi důležité. Lidé často podceňují obuv. Pan Baťa ale už tehdy dobře věděl, jak důležité jsou správné boty,“ řekla lékařka a bývalá politička Marie Součková.

Regina Řandová zavtipkovala, že od doby, kdy natočila film Bota jménem Melichar, na ní občas v obuvi “divně koukají“, zda si nějaké ty botky neodnáší. Protože ve filmu si “vypůjčila“ ony krásné kozačky zvané Hromnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků