Hlavní obsah
Skupina Elias - zleva Jakub Koura, Pavel Koura, Helena Wachtlová, Milada Čermáková a Martin Marcinko Foto: Martin Wierer

V kostele sv. Jana Křtitele ve Svojšicích budou znít spirituály. Vystoupí tam skupina Elias

V neděli 1. července kostel sv. Jana Křtitele ve Svojšicích u Sušice rozezní koncert klatovské skupiny Elias. V kostele s úžasnou akustikou zazní spirituály a písně ve vícehlasých úpravách. Návštěvníci koncertu se tak mají na co těšit.

Skupina Elias - zleva Jakub Koura, Pavel Koura, Helena Wachtlová, Milada Čermáková a Martin Marcinko Foto: Martin Wierer
V kostele sv. Jana Křtitele ve Svojšicích budou znít spirituály. Vystoupí tam skupina Elias

„Skupina Elias vznikla na podzim roku 2016 a jejím cílem je především interpretace afroamerických spirituálů a gospelů, a to jak v čistě vokální podobě, tak s doprovodem hudebních nástrojů. Zároveň zpíváme i písně, které nejsou spirituály, ale jejich texty nás oslovují a svým obsahem doplňují či navazují na texty zmíněných spirituálů. Vystupujeme ve složení 2 ženské a 3 mužské hlasy. Vokální projev, který je proiritou, doprovázíme hrou na kytaru a baskytaru, kromě toho v některých písních zaznívá i mandolína, klarinet či saxofon,“ informoval vedoucí skupiny Mgr. Pavel Koura, který čtrnáct let vedl Zebedeus.

Jak se vlastně dostal k hudbě? „Od 6 let jsem navštěvoval klatovskou hudební školu (dnešní ZUŠ), kde jsem hrál na klavír. Postupem času jsem začal hrát na kytaru, která mě oslovila více než klavír. Později jsem se naučil hrát i na mandolínu. Za hudební vzdělání jsem velmi vděčný, pomáhá mi při aranžování písní a k pochopení kytarových akordů a harmonie. Ke klavíru se nyní, po letech, začínám vracet a jsem rád, že jsem se na něj v dětství naučil, protože mi otvírá cestu ke hře na varhany, na které hrávám při mších právě ve Svojšicích,“ uvedl Koura a vysvětlil, co je na práci vedoucího skupiny úplně nejtěžší a co naopak nejkrásnější.

„Nejtěžší je podle mého názoru organizační činnost kapelníka, který musí sladit časový harmonogram všech členů skupiny, najít jejich průnik a snažit se, aby činnost jednotlivé členy bavila, nezatěžovala příliš jejich rodiny, ale zároveň měla nějaký výstup směrem k divákovi. Pokud otěhotní zpěvačka a musíte shánět ekvivalentní náhradu, učit novou zpěvačku celý repertoár a podobně, to jsou momenty, které bych označil za nejtěžší. Pokud se pak koncert povede a po koncertu přijdou diváci a řeknou, že je naše vystoupení oslovilo, a že z toho zážitku budou ještě nějakou dobu žít, to je pro mě to nejkrásnější! To jsou momenty, kdy vím, že celé naše snažení má smysl.

Vedle toho mě velmi těší, že mohu ve skupině Elias vystupovat se svým synem Jakubem. Myslím, že je snem každého rodiče, který dá své dítě do hudební školy, aby si s ním jednou mohl společně zahrát. A mně se tento sen plní při každém koncertu. Jakub s námi zpívá a zároveň je velmi platným hráčem na basovou kytaru, klarinet a saxofon.“

Nejraději členové skupiny vystupují v kostelích, protože jejich atmosféra umocňuje texty písní, které zpívají. Na tuto neděli chystá skupina Elias další koncert.

„V neděli 1. července budeme vystupovat od 15 hodin v kostele sv. Jana Křtitele ve Svojšicích. Hráli jsme tady už loni a kostel byl plný. Těšíme se opět na skvělou atmosféru. O týden později, v neděli 8. července, budeme hrát od 19 hodin v kostele Církve čs. husitské v Klatovech. Část výtěžku z koncertu bude věnována na opravu zdejších varhan. Už nyní se těšíme na konec srpna, kdy budeme mít 25. 8. večer opět po roce příležitost vystoupit v šumavském kostele na Mouřenci u Annína,“ zve Pavel Koura.

Další informace o koncertech i skupině Elias lze najít na stránkách www.elias-kt.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků