Hlavní obsah
Foto: archiv ZP M-A

V kamionu prevence se děti přestávají zubařů bát

Zdravotnictví je stále dražší. Dřívější povinné zdravotní prohlídky, které dokázaly včas zachytit mnohé, jsou minulostí a na prevenci polovina z nás nechodí, přesto že to pojišťovny hradí.

Foto: archiv ZP M-A
V kamionu prevence se děti přestávají zubařů bát

Stihnou toho hodně

Přitom výsledky v některých oborech jsou dost tristní. Aby se péče ještě více přiblížila, jezdí již téměř rok po našich městech diagnostický kamion Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance, kde si můžete nechat provést řadu běžných vyšetření.

Mobilní zdravotně preventivní centrum je  speciálně upravený kamion vybavený ordinacemi lékařů specialistů. Lidé v 80 městech ČR si v něm mohli nechat bezplatně zkontrolovat pigmentová znaménka na kůži, změřit nitrooční tlak, nebo obsah CO v dechu, jinde nabízel prevenci osteoporózy či nutriční poradenství, nechyběla ani lekce dentální hygieny pro dospělé.

Neumíme si čistit zuby, nebo ani nechceme

Kamion spolu s mediky ze sdružení Nechci kazy navštívil v mateřských školách na 7 tisíc dětí. Děti se dozvěděly, jak vzniká zubní kaz, a naučily se správnou techniku čištění zoubků. Mnohým projekt pomohl zbavit se strachu ze zubního lékaře, protože zjistily, že čistění zoubků může být i zábava. Mohly si v kamionu zahrát na doktory a trochu se i připravit na možnou bolest při zkažených zubech.

Jak ale medici ze sdružení Nechci kazy zjistili, stav zoubků českých předškoláků je znepokojivý. Celkem 62 % z nich potřebuje akutní ošetření zubního lékaře. A více než polovina předškoláků má dokonce více než jeden kaz. Nejhorší situace je v Chomutově a v Litvínově, nejlepší naopak v Praze a v Přerově.  

„Obecně se dá říci, že v menších městech mají děti chrup v horším stavu, než ve větších městech,“ konstatuje Lukáš Kaloš, z Občanského sdružení Nechci kazy.  

Kamionem prošlo přes 20 tisíc lidí. Výsledky vyšetření jsou ale alarmující. U každého šestého člověka byla zjištěna nějaká závažná forma očního onemocnění, ať už šedý či zelený zákal. Osmadvacet lidí si vyslechlo nepříjemnou diagnózu – melanom.

„Melanom je nejzhoubnější nádor kůže," vysvětluje známý český dermatolog MUDr. Zdeněk Kaloš. Díky okamžitému zahájení léčby tak kamion 28 lidem zachránil život.    

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků