Hlavní obsah
Foto: Vratislav Konečný

V Hale vítězství v Kelheimu podlehnete mohutnosti prostoru

Starobylý Kelheim stojí na soutoku Dunaje a Altmühlu asi 30 kilometrů od Regensburgu. Je vstupní branou ke světoznámému klášteru Weltenburgu na Dunaji, na druhé řece zase třeba k hradu Prunn, kde se našly rukopisy Písně o Nibelunzích. Městu dominuje Michelberg s velkolepou Halou vítězství.

Foto: Vratislav Konečný
V Hale vítězství v Kelheimu podlehnete mohutnosti prostoru

Kelheimem se projdete za chvíli, památky jsou v centru, františkánský klášter, další místní lákadlo, nemůžete minout, návštěva stojí za to a pak vzhůru na Michelberg.

Moc se nezapotíte, cesta je mírná, po zhruba čtvrthodině se před vámi objeví kolosální stavba. Autem se dá přijež z druhé strany, tam je také pokladna, restauračka a prodejna suvenýrů s infocentrem. Takže rychle pro vstupenku a  zpět.

Halu postavili na velké louce, v polovině 30. let minulého století tu bavorští náckové pořádali obří pochodňové slavnosti. Pro své snění o světovládě si nemohli vybrat vhodnější místo.

Oslava vítězství nad Napoleonem

Král Ludvík I. Bavorský dal tuto monumentální kruhovou stavbu (1842-1863) postavit známým mnichovským stavitelem Leo Klenzem na památku osvobozovacích válek proti Napoleonovi.

Vstupní brána a štíty bohyň vítězství uvnitř jsou z bronzu a byly odlity z ukořistěných francouzských děl. Obrovský prostor je uvnitř prázdný, vše zdůrazňuje 34 ženských postav z bílého kararského mramoru. Mezi nimi jsou jména jednotlivých bitev s Francouzi.

Působivé ve stavbě je hlavně světlo pronikající okny v kupoli a posouvající se po mramorové podlaze a stěnách podle toho, kde stojí slunce. V prostoru se ztratíte, budete zrnkem na podlaze času.

Slavnostně stavbu otevřeli  18. října 1863 u příležitosti 50. výročí bitvy u Lipska. Třicet čtyři bohyně symbolizují stejný počet států, které v roce 1815 založily Německý spolek. Půdorys stavby je osmnáctiboký polygon s 18 sochami z dunajského vápence, téměř 6 metrů vysokými. Představují německé kmeny.

Pětačtyřicet metrů vysoká stavba, se schodištěm 60 metrů, má vynikající akustiku, z ochozu je nádherný panoramatický rozhled na soutěsku Dunaje, Kelheim, na řeku Altmühl. Z ochozu pod kopulí je skvělý výhled. Nedaleko odtud, asi 30 kilometrů,  je známý archeopark Altmühltal zahrnujícící dobu od lovců mamutů po Římskou říši. Všude jsou perfektní cyklostezky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků