Hlavní obsah
Kamenné kříže se jmény padlých německých vojáků na chebském hřbitově, jehož oficiální otevření a se chystá na 11. září. Foto: PRÁVO - Martin Polák

V Chebu skončily úpravy hřbitova, vzniklo tam válečné pohřebiště

V Chebu zhruba po dvou letech skončily úpravy městského hřbitova, díky nimž tam vzniklo i válečné pohřebiště německých vojáků padlých za druhé světové války na českém území. Nyní tam leží na 5600 ostatků.

Kamenné kříže se jmény padlých německých vojáků na chebském hřbitově, jehož oficiální otevření a se chystá na 11. září. Foto: PRÁVO - Martin Polák
V Chebu skončily úpravy hřbitova, vzniklo tam válečné pohřebiště

O vojenském hřbitově se podle místostarosty Chebu Michala Pospíšila (ODS) mluvilo už v 90. letech minulého století, tehdy se ovšem záměr nepodařilo prosadit. Zásadní obrat nastal až později.  „V roce 2006 se na nás obrátil německý lidový spolek pro péči o válečné hroby. Cheb byl jedním ze dvou vytipovaných míst,“ řekl Pospíšil.

Město pak v roce 2008 podepsalo se spolkem smlouvu o vzniku pohřebiště. Německá strana se zavázala, že na úpravy poskytne 25 miliónů korun. Celková investice včetně opravy civilní části hřbitova dosáhla 40 miliónů.

„Především od starší generace jsme se setkali s negativní reakcí, chápeme, že je to citlivá záležitost, ale dívali jsme se na to z lidské stránky, aby po řadě let našly ostatky vojáků spočinutí,“ poznamenal starosta.

„Celkem by v Chebu mohlo být uloženo sedm tisíc ostatků,“ uvedl tiskový referent spolku Fritz Kirchmaier.

Podle něj leží na chebském hřbitově asi 2700 vojáků, u kterých se podařilo zjistit jejich totožnost. „Z toho asi u tisícovky jsme oslovili jejich rodiny,“ řekl Kirchmaier s tím, že další identifikace už bude velmi obtížná.

Německý spolek založený už v roce 1919 se v celé Evropě a v severní Africe stará o 827 válečných hřbitovů, které leží ve 45 zemích. Celkem je v nich pohřbeno 2,3 miliónu vojáků padlých v obou světových válkách. V České republice pečuje o 11 míst.

Slavnostní otevření hřbitova se uskuteční 11. září. „Už se ohlásilo na 2000 pozůstalých a hostů,“ uzavřel Kirchmaier.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků