Hlavní obsah

V bohumínském Gliňoči vznikají hadníky a broukoviště

Novinky, Lucie Balcarová

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Dříve areál, kde se těžila hlína, dnes přírodní lokalita Gliňoč s chráněnými živočichy prochází citlivou proměnou. Revitalizace za dva milióny korun, nazvaná Gliňočské tůně, počítá se vznikem nových vodních ploch i vybudováním úkrytů pro zvířata. Polovinu nákladů přitom zaplatí dotace z EU.

Foto: Lucie Balcarová

V Gliňoči vznikají úkryty pro živočichy, například hadníky.

Článek

„Projekt gliňočské tůně má tři hlavní cíle. Při velkých přívalových deštích, případně povodních by lokalita měla po úpravách zadržet větší množství vody než dříve. Zároveň v areálu vytvoříme vhodnější podmínky pro zvláště chráněné živočichy, mezi které patří skokan zelený, rosnička zelená, ropucha obecná, kuňka obecná a užovka obojková. A nakonec bude lokalita i nadále sloužit lidem k procházkám a pozorování zvířat. Pro návštěvníky tam vyroste drobný mobiliář blízký přírodě, a to čtyři informační tabule, šest odpočívadel i stojan na kola a menší dřevěný altán, ten přibyde u rybníčku v zadní části areálu,“ uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Ekologický projekt je rozdělen do dvou etap. V té první, která proběhla teď v době vegetačního klidu, se stihla vykácet asi stovka stromů. Z části těch neperspektivních, z části i zdravých, to vše kvůli prosvětlení stávajících i plánovaných tůní.

„Kácely se i vzrostlé zdravé stromy, protože stály buď přímo v ploše tůní, nebo na jejich obvodu, a chráněné žáby, které v lokalitě žijí, potřebují pro své rozmnožování více světla,“ sdělila Iva Crhová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice. Většina dřevní hmoty přitom zůstala v areálu a řemeslníci ji využili pro vybudování úkrytů pro hady, brouky i obojživelníky. V druhé etapě se počítá s úpravou zdejších tůněk a vznikem nových.

„Období vegetačního klidu, kdy bylo možné kácet, skončilo v březnu. Hadníky, broukoviště a plazoviště už jsou hotové, ale teď máme kvůli rozmnožování živočichů s pracemi pauzu až do podzimu. Od září do února bychom po dohodě s Agenturou ochrany přírody a krajiny a Státním fondem životního prostředí měli pokračovat v úpravě tůněk. Čtyři menší stávající vodní plochy prohloubíme a odtěžíme z nich letité nánosy. Další čtyři tůňky vzniknou zcela nově. Budou průtočné s rozlohou 2 200 metrů čtverečních,“ doplnila Iva Crhová s tím, že regenerace se nedotkne dvou největších rybníků.

Proměna Gliňoče potrvá do března příštího roku. Díky odtěžení nánosů ze zanesených vodních ploch se také zlepší odtokové poměry v lokalitě, a to přibližně o jeden tisíc kubíků. Nově vzniklé tůňky budou navíc průtočné. „Toto opatření sice nedokáže případnou povodeň zcela zastavit, ale bude umět zpomalit průtok i odtok vody,“ uzavřel Macura.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám