Hlavní obsah
V Bohumíně momentálně nabízejí volnou nebytovku na náměstí Svobody v těsné blízkosti hraničního přechodu a dvě minuty od dálnice. Foto: Jana Končítková

V Bohumíně podpoří živnostníky, město jim nebude zvyšovat nájem

Jsou slušní a včas platí, díky tomu ušetří až 300 tisíc korun. Živnostníkům, kteří v Bohumíně podnikají v městských nebytových prostorech, nebude město letos zvyšovat nájem o inflaci. Ta loni podle Českého statistického úřadu dosáhla 2,8 procenta.

V Bohumíně momentálně nabízejí volnou nebytovku na náměstí Svobody v těsné blízkosti hraničního přechodu a dvě minuty od dálnice. Foto: Jana Končítková
V Bohumíně podpoří živnostníky, město jim nebude zvyšovat nájem

Rada města souhlasila s tím, že Bohumín nebude pro letošní rok využívat takzvanou inflační doložku, která umožňuje zvyšovat každoročně nájem ve svých nebytových prostorech o výši inflace. Město jich aktuálně vlastní 133 a z jejich pronájmu získá ročně 10,5 milionu korun. Pokud by radnice letos využila možnosti navýšit nájem o 2,8 procenta, zaplatili by podnikatelé celkem o 294 tisíc korun více než loni.

„Nezvyšování nájmu vnímáme jako konkrétní adresnou pomoc nájemcům nebytových prostor v majetku města, kteří mají dobrou platební morálku, tedy nemají vůči městu žádné dluhy. Těch je v Bohumíně naprostá většina. V minulosti se sice vyskytly jednotlivé případy, kdy jsme museli sáhnout k navýšení či dokonce k výpovědi z nájmu, ale aktuálně máme řádně platící nájemce, kterým chceme vyjít vstříc a podpořit je,“ vysvětluje starosta Bohumína Petr Vícha.

Praxe zachování ceny nájmu bez navýšení o inflaci trvá ve městě už od roku 1998. Za tu dobu Bohumín navyšoval plošně nájemné pouze jedinkrát. Takové vstřícné jednání není samozřejmé, jak ukazují zkušenosti z řady českých měst, která naopak zvyšování nájemného prostřednictvím inflační doložky využívají pravidelně.

Bohumín má v tuto chvíli k dispozici pouze šest volných nebytových prostor. „Jejich využití nabízíme formou licitace. Licitační řízení probíhá tak, že po zahájení licitace jsou otevřeny obálky s úvodními nabídkami zájemců, nejvyšší nabídka je vyhlášena jako základní a ostatní účastníci mají možnost své nabídky zvyšovat. Nebytové prostory jsou rozděleny do cenových zón podle lokality, v níž se nacházejí,“ uvedl Marek Sobaniec z majetkového odboru bohumínské radnice.

Jak dodal, nejbližší licitace se uskuteční ve středu 26. února. Nabízí se v ní nebytový prostor s výlohou a bezbariérovým přístupem na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně.

Další informace najdou zájemci na webu města v sekci Radnice, v kategorii Byty, nebyty, nemovitosti, v podkategorii Licitace nebytových prostor.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků