Hlavní obsah
Nová 27metrová rozhledna vyroste na polském břehu meandrů řeky Odry. Foto: město Bohumín

V Bohumíně chystají novinky pro turisty

Turisté v Bohumíně a okolí se letos dočkají hned několika zajímavých novinek. V rámci česko-polského projektu nazvaného „Odra a Olše blíže turistům i obyvatelům pohraničí“ přibudou nové lávky pro pěší a cyklisty, naučné stezky, rozhledna i cykloboxy pro úschovu kol nebo zavazadel.

Nová 27metrová rozhledna vyroste na polském břehu meandrů řeky Odry. Foto: město Bohumín
V Bohumíně chystají novinky pro turisty

Rozsáhlý projekt přijde na 13 miliónů korun, Evropský fond pro regionální rozvoj na něj přispěje částkou 11,5 miliónu korun. Kromě Bohumína se do něj zapojí i Šilheřovice a polské Krzyżanowice.

První část projektu cílí na chráněné Hraniční meandry Odry, a to jak na české, tak na polské straně. V Bohumíně se v přírodní památce dočká rekonstrukce půlkilometrový úsek zdejší naučné stezky pro pěší i cyklisty, a to v okolí Vrbiny.

Na polské straně meandrů se přitom chystá další novinka. A to nová vyhlídková věž, která nabídne pohled na meandry z ptačí perspektivy. Až dosud se turisté mohli kochat krásou meandrů díky naučným stezkám jen při pěší procházce nebo při projížďce v lodích z hladiny řeky. Letos se jim však možnosti ještě rozšíří. Rozhledna vyroste v těsné blízkosti řeky a z výšky sedmadvaceti metrů uvidí návštěvníci meandry jako na dlani. Budovat ji bude polská strana.

Další část projektu zpřístupní turistům Vrbické jezero, se kterým má město dlouhodobé rekreační plány, a také řeku Odru. Atraktivní přírodní zákoutí zpřístupní nové komunikace a lávky.

„První ocelová lávka bude osm metrů dlouhá a propojí panelové parkoviště v Ostravské ulici v městské části Vrbice s cyklistickou a in-line stezkou na zdejší protipovodňové hrázi. Snazší přístup k této stezce zajistí i nový čtyřicetimetrový chodník,“ uvedla Hana Gonsiorová z odboru rozvoje a investic bohumínské radnice.

Druhá ocelová lávka pak vyroste na opačném konci Vrbického jezera přes Orlovskou stružku, která se v Bohumíně vlévá do Odry. Čtrnáctimetrová ocelová lávka naváže na místní komunikaci, jejíž téměř stometrový úsek se rovněž dočká opravy. Díky přemostění vznikne kolem jezera turistický okruh.

Propracovaný česko-polský projekt počítá rovněž s vytvořením naučné stezky v Šilheřovicích a se zřízením sítě cykloboxů. V těch si turisté uschovají své bicykly a vyrazí na obhlídku okolí po svých.

V Bohumíně přibude tucet schránek pro kola ve sportovně-rekreačním areálu Bospor s aquacentrem a sportovní halou. Další šestice pak vyroste ve Starém Bohumíně nedaleko náměstí Svobody u cyklistických rozcestníků, které jsou výchozím bodem pro návštěvu meandrů i dalších historických památek jako například zdejšího kostela či městského muzea. Úkryty budou navíc pod drobnohledem kamery městské policie. V Šilheřovicích se cykloboxy objeví ve sportovně-rekreačním areálu Baumšula a na hřišti zdejšího sokola.

Realizace celého projektu skončí na přelomu září a října, kdy je v plánu slavnostní otevření nové rozhledny v meandrech. Jeho součástí bude i česko-polský cyklistický výlet a turistický pochod přes hraniční meandry.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků